Nowy numer 22/2020 Archiwum

"Każdy ksiądz powinien spotkać się z ofiarą wykorzystania seksualnego"

„Czasem myślę, że każdy ksiądz, każdy kleryk powinien spotkać się z ofiarą wykorzystania seksualnego. I wcale nie chodzi mi o aspekt edukacyjny, bo ten jest domeną profesjonalnych szkoleń, ale o uwrażliwienie” – powiedział w rozmowie z KAI ks. dr Wojciech Rzeszowski, delegat arcybiskupa gnieźnieńskiego ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Co powinna zrobić osoba, która podejrzewa, że dochodzi do nieodpowiednich zachowań względem dzieci. Czy każde takie podejrzenie powinniśmy zgłaszać?

Kodeks karny mówi, że każdy, kto powziął „wiarygodną wiadomość” na temat popełnionego, próbowanego czy planowanego czynu karalnego, ma obowiązek jego zgłoszenia pod sankcją kary więzienia. Za wiarygodną uznaje się taką informację, która u „osoby rozsądnie oceniającej fakty powinna wywołać podejrzenie, co do zaistnienia przestępstwa”. Wiarygodność oznacza tu więc pewien konkret, a nie informację przekazywaną na zasadzie plotki, że ktoś komuś coś powiedział, gdzieś coś usłyszał. Niemniej, nawet jeśli mamy tylko podejrzenie, coś nas niepokoi, to dla dobra dziecka warto szukać fachowej pomocy w wyjaśnieniu sprawy.

Co w Księdza posłudze jest najtrudniejsze?

Spotykając ofiary doświadczam ludzkiego cierpienia, które jest następstwem ogromnej, niezawinionej krzywdy. To nigdy nie jest łatwe i nie można się z tym oswoić. I we mnie rodzi się wiele trudnej bezradności i bolesne pytanie: dlaczego? Zwłaszcza jeśli sprawcą okazywał się duchowny, który przecież miał służyć życiu, a przynosił śmierć. Jedna z ofiar zapytała: „Dlaczego Bóg postawił na mojej drodze tego księdza?”. Ja też nosiłem w sobie to pytanie i zastanawiałem się, co musiało się wydarzyć w życiu i sumieniu tego kapłana, że dopuścił się takiego zła. Z drugiej strony ta posługa – bo traktuję to jako służbę – pozwala mi być bliżej osób zranionych, a jednocześnie bliżej ludzi i samego siebie. Uczy większej wrażliwości, empatii, zrozumienia, nieoceniania, przyjmowania człowieka z całą jego biedą. Czasem myślę, że każdy ksiądz, każdy kleryk powinien spotkać się z ofiarą wykorzystania seksualnego. I wcale nie chodzi mi o aspekt edukacyjny, bo ten jest domeną profesjonalnych szkoleń, ale właśnie o uwrażliwienie, o to, by stając na świętej ziemi ludzkiego cierpienia, nauczyć się jak Mojżesz, z szacunkiem zdejmować sandały.

Dziękuję za rozmowę.

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Tomaszszcz
  19.02.2020 19:12
  To nie nasza wina, nas nikt nie szuka, nawet nie probuje! Delegaci w die ezjach to ksieza a teraz koordymatorzy tej fundacji sw Józefa to tez ksieza! To błąd biskupow, wielki bład! Bo ofiary , wiekszkisc z ofiat nie ma zaufania do ksiezy! Prosilem ks Prymasa aby to zmienic i nic........ znieczulica... nie wiem czemu, tylko z jednej czesci wiem czemu tak jest, Aby miec kontrole nad tym co mowia ofiary aby za duzo na wierzch nie wyplyneło. A co do fundacji aby miec kontrolę finansowa nad wydatkami Kosciola A i tak od odszkodowan finansowych Episkopat nie ucieknie! Bk skala pedofilii jest bardzo duza i jak mowi O.Żak to wierzcholek góry lodowej to co na dzis wiemy. Trzeba mowic tak mi o ze to boli ale trzeba aby uchronic innych! Innej drogi nie ma! Nikt za nas tego nie zrobi a na pewno tego nie zrobia ksieza pedofile. Trzeba mowic tyle ile mozemy na ile zdrowie nam pozwoli. Tak formacja w seminariach kuleje bo są diecezje ktore nadal tuszują! te brutalne wydarzenia! Są takie. Filmy sa potrzebne i te polskie i zagraniczne i ksiazki o tym tez sa pitrzebne to wszystko jest wazne to NIE JEST ATAK NA KOSCIÓŁ! Wrecz przeciwnie. Im GŁOSNIEJ MOWIMY TYM LEPIEJ !
  doceń 9
 • Dremor_
  19.02.2020 22:31
  Dremor_
  Znam osobiście kilku księży, co nie powinni spotykać się z ofiarami
  doceń 4
 • ciekawaska
  22.02.2020 23:08
  Poplecznictwo jakie otrzymują od instytucji kościoła księża popełniający sprzeniewierzenia niestety funkcjonuje i demoralizuje jeszcze bardziej. Przy wszelkich sygnałach niegodziwość należałoby reagować bez ociągania, bo inaczej odbija się to,tak czy owak, na stosunku wiernych( i nie tylko) do hierarchii kościoła, a co za tym idzie do całego kościoła. W SANKTUARIUM MARII ŚNIEŻNEJ(Kotlina Kłodzka), od lat dzieją się, przy udziale księdza, rzeczy całkowicie nieprzystające do tego miejsca. Ludzie doświadczają tam arogancji, chamstwa, buty, jego i jego świty. Choć już przed laty pisali skargi, to niestety bez odzewu ze strony Biskupa Deca; chyba, że odpowiedz typu: skargi piszą niewierni, kogoś satysfakcjonuje. Czyli co, wiernym ma to nie przeszkadzać?
  Chyba tak jednak nie jest, bo w necie aż huczy od wypowiedzi oburzonych ludzi na temat dziejących się tam rzeczy.
  Ludzie miejscowi nie wierzą, że oprócz własnego interesu coś innego może być ważne dla tego księdza. Ilu młodych ludzi na przestrzeni tych lat odeszło od kościoła napatrzywszy się jak wygląda krzewienie wiary w tym miejscu... Doszło do tego, że ksiądz ten poraził paralizatorem turystę i nawet nie przeprosił, mimo prawomocnego skazania, nie zadość uczynił. Teraz znowu wplątał się w awanturę w kościele gdzie ograbił i zniszczył telefon wiernego!!! Kuria wciąż za nim, a że przy okazji traci wiernych to już o to się nie troszczy.
  Pozostaje pytanie dlaczego, o co w tej ciągnącej się latami karygodnej sytuacji chodzi? Czy więc nie narzuca się odpowiedź, że jeśli nie wiadomo o co chodzi to chodzi o .........
 • ciekawaska
  23.02.2020 14:12
  Tak AnnoEwo, więc widać logiczny ciąg zdarzeń. Szkoda, że tam gdzie zwykły człowiek szuka drogi, znajduje fałsz. Zatrważająca jest ta ignorancja, ze strony niektórych kapłanów, tak jakby człowiek był narzędziem i środkiem, a nie drogą i celem działania.
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama