GN 07/2020 Archiwum

wPolityce.pl ujawnia listę nazwisk podpisanych pod kandydatami do KRS

Portal wPolityce.pl ujawnił listę sędziów, podpisanych pod kandydatami do Krajowej Rady Sądownictwa. Na liście, dostępnej na portalu, jest ponad 360 nazwisk. Portal nie wyszczególnia, kto jest podpisany, pod którym kandydatem do KRS.

"Portal wPolityce.pl dotarł do pełnej listy sędziów, którzy poparli kandydatów na członków nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Spis zawiera ponad 360 nazwisk. Media zblatowane z «kastą» sędziowską od dawna doszukiwały się w liście poparcia skandalu i afery. Tymczasem w spisie znajdziemy sędziów z wielu sądów rejonowych, okręgowych oraz administracyjnych, znanych w środowisku jako rzetelni fachowcy, którzy z rzekomym układem politycznym w KRS nie mają nic wspólnego. Spis, który publikujemy jest kolejnym dowodem na to, że wybór członków KRS był całkowicie legalny, a Rada jest organem, na którego kształt mają dziś ogromny wpływ sami sędziowie, a nie jak to było kiedyś, elity sędziowskie" - podkreśla portal wPolityce.pl.

"Analiza listy rozbija kłamliwą narrację o spiskowej teorii, którą lansują nam codziennie dziennikarze z «Gazety Wyborczej» i TVN oraz wspierający bunt sędziowski politycy. Na liście znajduje się zaledwie garstka obecnych członków Krajowej Rady Sądownictwa, czy prezesów sądów powołanych przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę" - czytamy.

"Ze znanych nazwisk znajdziemy tam np. sędziego Macieja Miterę, rzecznika Rady, Przemysława T. Radzika, Zastępcę Rzecznika Dyscyplinarnego sędziów Sądów Powszechnych oraz sędziów, których delegowano w ostatnich latach do ministerstwa sprawiedliwości. Większość nazwisk to ciężko pracujący, orzekający na co dzień w sądach rejonowych, fachowcy i powszechnie szanowani w swoim środowisku sędziowie «liniowi». To ogromna wartość spisu. Po latach odsuwania od decydowania o kształcie KRS, sędziowie rejonowi, mogą znowu wpływać na Radę i współdecydować o naszym sądownictwie" - dodaje portal.

Dalej jest opublikowana lista 370 nazwisk, z tym że niektóre się powtarzają. Nie jest wyszczególnione, kto podpisał się, pod którą kandydaturą do KRS.

Zgodnie z ustawą o KRS, warunkiem ważnej rekomendacji do Rady było zebranie co najmniej 25 podpisów sędziów lub 2000 podpisów obywateli.

Kilka dni temu Kancelaria Sejmu podała dane liczbowe - po ile podpisów zgromadził każdy z 18 członków KRS. Poinformowała, że kandydatów zgłoszonych przez środowisko sędziowskie poparło łącznie 364 sędziów. Wśród nich 275 poparło tylko jednego kandydata, a 89 więcej niż jednego.

Z kwestią podpisów związana jest sprawa sędziego Pawła Juszczyszyna z Olsztyna. Sędzia Juszczyszyn, rozpatrując w listopadzie ub.r. w Sądzie Okręgowym w Olsztynie apelację w sprawie cywilnej, uznał za konieczne rozstrzygnięcie, czy sędzia nominowany przez obecną KRS był uprawniony do orzekania w pierwszej instancji. W wydanym postanowieniu nakazał Kancelarii Sejmu przedstawienie m.in. list poparcia sędziów - kandydatów do KRS. Skutkowało to m.in. decyzją prezesa olsztyńskiego sądu rejonowego - a także członka KRS - Macieja Nawackiego o odsunięciu Juszczyszyna od orzekania. Juszczyszyn został odsunięty od orzekania na miesiąc, bo na taki okres może "zawiesić" sędziego prezes sądu. Potem Izba Dyscyplinarna SN ponownie zawiesiła olsztyńskiego sędziego w orzekaniu.

« 1 »
 • Anonim (konto usunięte)
  12.02.2020 09:23
  Ciekawe jak teraz powinien zareagować UODO, bo przecież Kancelaria sejmu twierdziła że nie może ujawnić list bo postanowienie UODO zablokowało taką możliwość.
  doceń 12
 • karpik
  12.02.2020 11:41
  Proszę Gościa, żeby brał odpowiedzialność za podawane komunikaty (nawet jeśli pochodzą z PAP) i unikał zwrotów w stylu >kasta<. Określanie w ten sposób określonej grupy społecznej w końcu doprowadzi do nieszczęścia. Nie trzeba być prorokiem, żeby to czuć.
  doceń 14
 • janek32
  12.02.2020 13:42
  Nadal nie wykonali wyroku sądu, nie pokazali list poparcia. Nie wiadomo czy wszyscy sędziowie zebrali odpowiednią liczbę głosów? Nie wiadomo czy na wszystkich listach nie ma tych samych nazwisk, czy nie popierali siebie wzajemnie?
 • dirk
  12.02.2020 18:12
  Czyli 1 Sędzia = 80 Obywateli. O, bardzo nadzwyczajna i wartościowa ci to kasta. Elita elit, właściwie na poziomie Boskim. Nieskończenie sprawiedliwa, od nikogo i niczego nie zależna, zesłana prosto Nieba na Ziemię? Czy tak? Niezupełnie. Ci ludzie są funkcjonariuszami polskiego Państwa, w jego imieniu wydają wyroki, na szyi noszą łańcuch z godłem Państwa, na konta im wpływa spora kasiura z kasy tegoż Państwa. A nie czują się nijak z tym Państwem związani ani do niczego zobowiązani, nawet zwykłego respektowania prawa i wykonywania swoich obowiązków, w sposób jak najbardziej bezstronny, i zawsze na podstawie prawa i w jego zakresie. Kwestionowanie go ani decydowanie kto jest sędzią a kto nie, do zakresu czynności nie należy. Oczywiście, każdy ma prawo i obowiązek robiąc cokolwiek, kierować się także, a często przede wszystkim, sumieniem i wewnętrznym poczuciem sprawiedliwości. W sprzeczności z własnymi przekonaniami nikt nie musi być sędzią, lekarzem, urzędnikiem, funkcjonariuszem jakiejkolwiek instytucji, i wykonywać czynności prawem przewidzianych, a ze swym sumieniem niezgodnych. To często kosztuje, ale dla wyższych wartości nie jest przecież żadnym problemem zrezygnować z niższych, za które trzeba by się wstydzić przed samym sobą. No cóż, jak dotąd nie było takiego przypadku wśród niebiańskiej elity. Bo i ci ludzie bynajmniej z żadnego nieba nam tu nie spadli.
  doceń 1
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama