Nowy numer 43/2020 Archiwum

Papież w Terra dei Fuochi, u ofiar mafii

24 maja, w piątą rocznicę ogłoszenia encykliki „Laudato si” Franciszek uda się do włoskiej diecezji Acerra. Będzie to wizyta duszpasterska o silnym zabarwieniu symbolicznym. Acerra znajduje się bowiem w centrum tak zwanej Terra dei Fuochi – Ziemi Ognisk.

Tym mianem określa się region między Neapolem i Casertą, w którym miejscowa mafia zajmuje się nielegalną utylizacją szkodliwych odpadów. Doprowadziło to do poważnego skażenia środowiska i radykalnego wzrostu zachorowań na raka, zwłaszcza wśród najmłodszych.

Podczas swej wizyty Franciszek spotka się z burmistrzami gmin należących do Terra dei Fuochi oraz z rodzicami dzieci, które zmarły na skutek skażenia.
„Dla nas będzie to czas łaski od Pana – powiedział Radiu Watykańskiemu biskup diecezji Acerra Antonio Di Donna. – Oczywiście data jest ważna. Papież przybędzie w piątą rocznicę ogłoszenia Encykliki „Laudato si” właśnie do nas w centrum Terra dei Fuochi. Ale od razu chciałbym zaznaczyć, że ma to charakter symboliczny, ponieważ nasza ziemia jest symbolem wszystkich innych skażonych terenów, które istnieją przede wszystkim we Włoszech. Bo my nie jesteśmy jedną Terra dei Fuochi. Są też i inne”.

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama