Nowy numer 22/2020 Archiwum

300 tys. zł zadośćuczynienia od Kościoła dla ofiary księdza pedofila

Sąd Okręgowy w Bydgoszczy zasądził w piątek od archidiecezji wrocławskiej i diecezji bydgoskiej solidarnie 300 tys. zł zadośćuczynienia dla ofiary byłego już księdza Pawła K.

Powód ma otrzymać zasądzoną kwotę wraz z odsetkami od 27 października 2016 r. do dnia zapłaty. Sąd obciążył też archidiecezję i diecezję kosztami zastępstwa procesowego (34,2 tys. zł) i kosztami procesu, od których uiszczenia powód był zwolniony (18,2 tys. zł).

Trwający od 2017 r. proces wytoczył obecnie 24-letni mężczyzna, który jako dziecko był wykorzystywany seksualnie przez księdza Pawła K.

Paweł K. w 2015 r. został skazany przez wrocławski sąd na siedem lat więzienia za wykorzystanie seksualne trzech małoletnich chłopców. Sąd zakazał mu też dożywotnio pracy z młodzieżą i orzekł leczenie zaburzeń preferencji seksualnych.

Paweł K. w latach 2006-2009 był czasowo przeniesiony z archidiecezji wrocławskiej do diecezji bydgoskiej.

W 2018 r. Watykan wydalił Pawła K. ze stanu duchownego. Paweł K. był jedną z postaci przedstawionych w filmie "Tylko nie mów nikomu" o pedofilii w polskim Kościele.

Proces w bydgoskim sądzie toczył się z wyłączeniem jawności. Niejawne było też uzasadnienie wyroku.

Wyrok jest nieprawomocny.

Oto oświadczenie w tej sprawie wydane przez Kurię Metropolitalną Wrocławską:

"W związku z wyrokiem wydanym dziś przez Sąd Okręgowy w Bydgoszczy w sprawie, w której stroną była archidiecezja wrocławska oświadczam, że szanując wyrok niezawisłego sądu, po jego uprawomocnieniu się, zastosujemy się do treści orzeczenia. Po zapoznaniu się z jego pisemnym uzasadnieniem zostanie podjęta decyzja o ewentualnej apelacji.

Przypomnę, że po aresztowaniu Pawła K. w grudniu 2012 r. o sprawie została poinformowana właściwa kongregacja Stolicy Apostolskiej, nałożona kara suspensy, a następnie przed sądem duchownym rozpoczął się proces kanoniczny, zakończony wydaleniem ze stanu duchownego.

W międzyczasie kuria wrocławska w specjalnym oświadczeniu wyraziła ubolewanie w związku z zarzutami dotyczącymi duchownego, przepraszając ofiary oraz deklarując pomoc osobom poszkodowanym. Z pomocy tej przez pewien czas korzystał mężczyzna, który został skrzywdzony przez Pawła K. Przez dłuższy czas archidiecezja wrocławska zwracała koszty poniesione przez tego mężczyznę w związku z terapią. Zaproponowała także gotowość wypłacania stypendium, które umożliwiłoby dalsze leczenie. Ta propozycja została odrzucona.

Ks. dr Rafał Kowalski
rzecznik archidiecezji wrocławskiej"

« 1 »
 • Henryk
  07.02.2020 17:47
  Wielostandardowość sądów w Polsce. Raz odpowiedzialność zbiorowa i surowa kara, a innym razem za najgorszą możliwą zbrodnię, głupie piętnaście latek. https://niezalezna.pl/309630-trzylatek-byl-bity-i-gwalcony-sad-zmniejszyl-wyrok-oprawcy-ziobro-czas-podawac-nazwiska-sedziow
  doceń 5
 • saherb
  07.02.2020 21:35
  Znowu płacić ma ten, kto nie powinien. W dodatku pokrzywdzony odrzuca oferowaną pomoc.
  doceń 3
 • AnnaEwa
  07.02.2020 22:14
  Grzech pedofilii jest bolesną raną Kościoła. Dobrze się dzieje, że sądy w końcu zaczynają wyciągać konsekwencje nie tylko wobec samych sprawców, ale też tych, którzy przyczynili się do rozszerzania tego grzechu.
  doceń 15
 • Atimeres
  08.02.2020 08:57
  Co takiego dokonało się w Kościele katolickim, że księża ostali pozbawieni osobowości prawnej i nie odpowiadają za siebie, lecz diecezje czy inne "firmy' ich zatrudniające?
  Jaka jest podstawa do odmawiania im praw obywatelskich na rzesz przełożonych?
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama