Nowy numer 2/2021 Archiwum

Kawa - wady i zalety. Poznaj 5 dobrych i złych skutków picia "małej czarnej"

Czy warto mieć ją w swoim codziennym menu?

Kawa to napój, który budzi emocje. Jedni nie potrafią bez niej żyć, inny unikają jak ognia. W rzeczywistości picie kawy ma swoje pozytywne i negatywne skutki dla zdrowia. Dla większości z nas picie czarnego napoju w umiarkowanych ilościach będzie korzystne. Jakie są wady i zalety picia kawy? Zacznijmy od tych pierwszych.

Negatywne skutki picia kawy:

Większość z nich może zaistnieć w przypadku przekroczenia rozsądnej dawki kawy (około 3-4 filiżanek dziennie):

1. Nerwowość, bezsenność, rozdrażnienie, spowodowane przedawkowaniem kofeiny. 

2. Zwiększone ryzyko ataku serca. Dotyczy to jednak osób pijących zbyt wiele kawy. W przypadku przekraczania 4 filiżanek na dobę ryzyko ataku serca jest większe o 133 proc. 

3. Podwyższone ciśnienie krwi. Na ten skutek picia kawy powinni uważać nadciśnieniowcy. W przypadku osób o niskim ciśnieniu to akurat może być zaleta kawy. Z nowszych badań wynika też, że jedna filiżanka nie ma zwykle większego wpływu na ciśnienie. Dopiero picie jej w większych ilościach znacząco podnosi ciśnienie.

4. Wypłukuje magnez i wapń, co w przypadku picia dużych ilości kawy i braku zbilansowanej diety może w dłuższej perspektywie zwiększać ryzyko osteoporozy.

5. Duże ilości kawy, szczególnie czarnej, powodują żółknięcie zębów.

Pozytywne skutki picia kawy. Spożywana w rozsądnych ilościach ma bardzo dobry wpływ na organizm.

1. Pobudza ciało i umysł. Zawarta w kawie kofeina podnosi sprawność umysłu i wydolność organizmu. Jednak należy pamiętać, że jest to działanie krótkotrwałe.

2. Zmniejsza ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory - np. jelita grubego, wątroby, pęcherza - oraz cukrzycę typu II. To zasługa obecnych w kawie antyoksydantów i polifenoli, które m.in. zmniejszają stan zapalny w organizmie.

3. Przyspiesza metabolizm, w tym spalanie tkanki tłuszczowej. 

4. Korzystnie wpływa na układ moczowy, bo jest moczopędna. jednak jest też druga strona medalu - picie jej w dużych ilościach może doprowadzić nas do odwodnienia, dlatego po wypiciu filiżanki kawy warto uzupełnić płyny szklanką wody.

5. Niektóre gatunki kaw (np. robusta) mają właściwości antybakteryjne i przeciwdziałają próchnicy zębów. 

To tylko niektóre dobre i złe strony picia kawy. Większość skutków negatywnych pojawia się dopiero przy spożywaniu zbyt dużej ilości tego napoju. Szczególną grupą konsumentów tego napoju są osoby z chorobami krążenia. W ich przypadku zawsze warto skonsultować ilość kawy w codziennej diecie ze swoim lekarzem. Warto też wybierać dobre gatunki kawy. Najcenniejsza dla organizmu jest wtedy, gdy pijemy ją czarną, bez cukru.

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama