Nowy numer 23/2020 Archiwum

17 tys. potwierdzonych przypadków koronawirusa

Od 31 grudnia 2019 r. do 3 lutego 2020 r. zanotowano na świecie 17,383 tys. laboratoryjnie potwierdzonych przypadków zakażeń koronawirusem 2019-nCoV. 17 z nich wśród personelu medycznego - podał w poniedziałek Główny Inspektorat Sanitarny.

GIS wskazał, że z powodu nowego koronawirusa zarejestrowano w tym czasie 362 zgony, co oznacza, że śmiertelność wynosi 2,1 proc.

Z 362 osób, które zmarły, 361 pochodziło z Chin, z prowincji: Hubei (350), Henan (2), Heilongjiang (2), Hainan (1), Hebei (1) i Syczuan (1), a także z miast: Pekin (1), Szanghaj (1) i Chongqing (2). Jedna osoba zmarła na Filipinach.

Zakażenia, oprócz Chin, gdzie jest ich 17,220 tys., zanotowano również na Tajwanie, w Tajlandii, Australii, Malezji, Singapurze, we Francji, Japonii, Korei Południowej, USA, Wietnamie, Kanadzie, Nepalu, Sri Lance, Kambodży, Niemczech, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, na Filipinach, w Indiach, Finlandii, we Włoszech, w Wielkiej Brytanii, Rosji, Hiszpanii i w Szwecji.

Objawy zakażenia obejmują gorączkę, kaszel oraz duszności. Badania RTG klatki piersiowej wykazują typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami. Zgodnie z danymi WHO z 26 stycznia 2020 r. u 18 proc. potwierdzonych laboratoryjnie przypadków wystąpiła ciężka postać choroby lub chorzy są w stanie krytycznym.

GIS przypomina, że potwierdzono transmisję wirusa z człowieka na człowieka, ale potrzebnych jest więcej informacji, aby w pełni ocenić zakres tego rodzaju transmisji. Źródło infekcji nie jest znane i dlatego zakłada się, że może ono nadal być aktywne i prowadzić do kolejnych przypadków zakażeń.

Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin i krajów Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej.

« 1 »
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama