Nowy numer 49/2020 Archiwum

Źródło we francuskim MSZ: Trzeba odnowić dialog z Polską

Trzeba odnowić dialog z Polską. Wizyta prezydenta Francji Emmanuela Macrona w Polsce to dobra okazja, aby rozmawiać o transformacji polskiej gospodarki, unijnym budżecie, konkurencji i podatkach - mówi PAP źródło we francuskim MSZ.

"Mamy nadzieję, że podczas wizyty poruszane będą przede wszystkim tematy, które nas łączą, a nie dzielą" - wyraża nadzieję rozmówca PAP, dodając, że prezydent "zapewne poruszy temat praworządności w Polsce".

Szczegółowa agenda wizyty wciąż jest w opracowaniu - informuje PAP ambasada Francji w Warszawie, potwierdzając, że prezydentowi Macronowi będzie towarzyszył minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire. Potwierdzonym punktem agendy jest spotkanie 3 lutego z premierem Mateuszem Morawieckim oraz spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą i przedstawicielami społeczności francuskiej w Polsce, jak również kolacja z polskimi intelektualistami i ludźmi kultury.

Z kolei 4 lutego zaplanowany jest wyjazd do Krakowa. Prezydent Macron zwiedzi zamek na Wawelu i wygłosi przemówienie na Uniwersytecie Jagiellońskim na temat stosunków francusko-polskich i "potrzeby wspólnego zaangażowania w politykę europejską".

"Są tematy, które nas łączą. Polska i Francja nie chcą cięć w unijnym budżecie, natomiast chcą utrzymania wysokich wydatków na fundusze strukturalne oraz na rolnictwo. Oba kraje mają zbieżne stanowiska w sprawach fiskalnych, m.in. podatku GAFA (od gigantów internetowych) w oparciu o opracowania przygotowane przez OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) oraz w sprawie opodatkowania transakcji finansowych. Strona francuska chce poruszyć również temat podatku od CO2" - informuje rozmówca PAP.

« 1 2 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama