Nowy numer 47/2020 Archiwum

Ile będą kosztowały polskie F-35 i czy to drogo?

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podał w mediach społecznościowych cenę, jaką Polska zapłaci za samoloty F-35. Magazyn milmag.pl porównał ją z kosztami podobnego zakupu, którego dokonała Belgia.

Umowa na zakup 32 maszyn najnowszej, piątej generacji ma być podpisana w piątek w Dęblinie. Mają nas one kosztować 4,6 mld dolarów. Do tego będzie trzeba doliczyć 23-procentowy podatek VAT, czyli nieco ponad 1 mld USD - podał milmag.pl

Milmag.pl porównał koszty podobnych zakupów dokonanych przez Polskę i Belgię. Belgowie zamówili 34 samoloty za 4,25 mld dolarów (to cena netto, stawka VAT w Belgii jest niższa niż w Polsce, bo wynosi 21 proc.).

Ceny netto za jeden samolot wynoszą więc: 143,75 mln dolarów w przypadku Polski i 125 mln dolarów w przypadku Belgii. Można by z tego wysnuć wniosek, że Polska zapłaci więcej. Branżowy serwis ocenia jednak, że w obu przypadkach ceny za płatowce z silnikami będą prawdopodobnie zbliżone, jeśli nie identyczne, zaś różnica wynikać może z innych wybranych składników pakietu dodatkowego.

F-35 Lightning II: Full Demonstration
DtRockstar1
« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze