Nowy numer 43/2020 Archiwum

Biegają i sprzątają - plogging coraz popularniejszy

Coraz częściej na górskich szlakach można spotkać biegaczy z workami na śmieci.

Ciemna stroną biegów masowych jest góra śmieci, np. plastikowych kubeczków, wyprodukowanych w czasie takiej imprezy. Środowisko biegaczy jednak coraz intensywniej angażuje się w działania prośrodowiskowe. Szczególnie w czasie biegów górskich powszechnie rezygnuje się z kubeczków jednorazowych na rzecz własnych kubeczków wielorazowych, które zgodnie z regulaminami biegów muszą mieć przy sobie uczestnicy. To jednak nie wszystko. W ostatnich miesiącach coraz częściej zarówno indywidualni biegacze jak i organizatorzy górskich imprez biegowych uprawiają plogging - czyli bieganie połączone ze sprzątaniem śmieci na szlakach.

Od samego początku takie wycieczki biegowe połączone ze sprzątaniem szlaków Beskidu Małego organizuje zespół Górskiego Biegu Frassatiego. W tym roku szlaki Beskidu Żywieckiego sprzątali biegacze i organizatorzy Chudego Wawrzyńca, a na wiosnę, gdy tylko zejdzie śnieg, zorganizowany plogging zapowiada też zespół nowego Festiwalu Górskiego Maraton Trzech Jezior, również w Beskidzie Małym.  Od kilku lat oprócz tradycyjnych akcji sprzątania szlaków wariant  dla biegaczy organizuje Rafał Bałaś z fundacji Czyste Beskidy. 

- Powoli takich wydarzeń przybywa, bo rośnie świadomość potrzeby troski o te zasoby, z których korzystamy - mówi Paweł, uczestnik ploggingu na trasie Górskiego Biegu Frassatiego. - Biegamy w górach bardzo często właśnie dlatego, bo urzeka nas ich naturalne piękno. Stąd sprzątanie szlaków. Po prostu chcemy, by ten górski azyl od cywilizacji pozostał jak najbardziej nienaruszony. A góry odwdzięczają się nam pięknymi widokami.

Ale plogging to nie tylko zorganizowane akcje: - Znam biegaczy, którzy systematycznie, raz w tygodniu wyruszają na trening z workiem i sprzątają tyle, ile zdołają unieść i zmieścić w worku - dodaje Paweł.

Gdzie śmieci można znaleźć najwięcej? Tam, gdzie koncentruje się najwięcej ludzi - w okolicach schronisk oraz na początkowych odcinkach szlaków, w pobliżu górskich miejscowości. Nie byłoby potrzeby organizowania takich akcji, gdybyśmy wszyscy pamiętali o tym, że miejsce na wyrzucanie śmieci i odpadków są kosze na śmieci, a jeśli nawet w pobliżu ich nie ma, to należy zabrać opakowanie ze sobą i wyrzucić do najbliższego napotkanego kubła.

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama