Nowy numer 15/2020 Archiwum

Narodowe Centrum Badań nad Zmianami Klimatu powstanie na Śląsku

Jaką rolę ma odgrywać ta instytucja?

Na miejsce lokalizacji centrum wybrano Górny Śląsk, ponieważ właśnie ten region dotkną największe zmiany w związku z polityką klimatyczną UE, która ma na celu spowolnienie ocieplenia klimatu. Dlatego właśnie tutaj ma powstać instytucja, która w kompleksowy sposób uchroni region przed negatywnymi skutkami transformacji energetycznej. Drugim argumentem za zlokalizowaniem Centrum w rejonie metropolii śląsko-zagłebiowskiej jest duża koncentracja ośrodków naukowo-badawczych z Politechniką Śląską na czele. 

Podobna koncepcja istniała już 13 lat temu, jednak pomysł nie doczekał się realizacji. Obecnie tworzona jest koncepcja działania i finansowania Narodowego Centrum Badań nad Zmianami Klimatu. Jak donosi serwis naukawpolsce.pap.pl placówka nie ma zajmować się zmianami klimatu jedynie w aspekcie środowiskowym, lecz badać i analizować przede wszystkim skutki gospodarcze, społeczne, polityczne, prawne, dotyczące bezpieczeństwa państwa, zdrowia, kultury, edukacji, nauki czy spraw zagranicznych.

Choć ostateczna lokalizacja ośrodka nie została jeszcze wybrana, to prawdopodobnym miejscem jest Mikołów i tereny Śląskiego Ogrodu Botanicznego.

 

« 1 »

Polecamy

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama