Nowy numer 09/2024 Archiwum

Dźwięki najwyższej wagi

Pokaźnych rozmiarów kartonowa skrzynka, ważąca prawie sześć kilogramów, kryje w sobie skarby znacznie większej wagi. Zawiera wszystko, co najlepsze z polskiej muzyki poważnej ostatniego wieku.

Box „100 na 100. Muzyczne dekady wolności” to ekskluzywne wydawnictwo, dokumentujące ostatnie sto lat polskiej muzyki. Pomysł, by uczcić w ten sposób 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, może wydawać się szalony. Już samo stworzenie kanonu stu najwybitniejszych utworów powstałych od 1918 r. musiało być nie lada wyzwaniem. Bo jak tu wybrać najlepszą setkę z oceanu partytur? Albo jak z twórczości takich mistrzów jak Górecki czy Kilar arbitralnie wybrać jedno czy dwa dzieła, pomijając inne? Każdy taki wybór niesie ze sobą ryzyko – nie ma przecież doskonałych antologii, które zadowoliłyby wszystkich. A jednak Polskie Wydawnictwo Muzyczne podjęło się tego zadania.

Dostępne jest 17% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego