Nowy numer 03/2020 Archiwum

Dźwięki najwyższej wagi

Pokaźnych rozmiarów kartonowa skrzynka, ważąca prawie sześć kilogramów, kryje w sobie skarby znacznie większej wagi. Zawiera wszystko, co najlepsze z polskiej muzyki poważnej ostatniego wieku.

Box „100 na 100. Muzyczne dekady wolności” to ekskluzywne wydawnictwo, dokumentujące ostatnie sto lat polskiej muzyki. Pomysł, by uczcić w ten sposób 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, może wydawać się szalony. Już samo stworzenie kanonu stu najwybitniejszych utworów powstałych od 1918 r. musiało być nie lada wyzwaniem. Bo jak tu wybrać najlepszą setkę z oceanu partytur? Albo jak z twórczości takich mistrzów jak Górecki czy Kilar arbitralnie wybrać jedno czy dwa dzieła, pomijając inne? Każdy taki wybór niesie ze sobą ryzyko – nie ma przecież doskonałych antologii, które zadowoliłyby wszystkich. A jednak Polskie Wydawnictwo Muzyczne podjęło się tego zadania.

Jeden na rok

Jak opowiada na stronie internetowej stonasto.pl muzykolog Daniel Cichy, dyrektor wydawnictwa, impuls do stworzenia tej unikatowej – również w skali światowej – antologii dał przedsiębiorca Stanisław Tyczyński, znany m.in. jako twórca RMF-u i wytwórni filmowej Alvernia Studios. Nad skonstruowaniem listy „100 na 100” czuwała zaś Rada Programowa pod przewodnictwem Małgorzaty Małaszko-Stasiewicz, złożona z przedstawicieli ważnych instytucji kulturalnych.

Dostępne jest 16% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego

 

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji