Nowy numer 03/2020 Archiwum

Czy istnieje przeznaczenie?

Kto biernie czeka na to, co „musi się stać”, doczeka się tego, co się stać nie powinno.

Jedno z wielu podobnych ogłoszeń w sieci, szczególnie popularnych w okolicach Nowego Roku: „Polecam moje usługi wszystkim, którzy chcieliby lepiej poznać siebie, swoją przyszłość lub też potrzebują porady w związku z podejmowaniem życiowych decyzji”. Podpis i specjalizacja: „Wróżka Astrolog”.

Dalej o kwalifikacjach. Dowiadujemy się, że wróżka ukończyła studium psychotechniki (brzmi mądrze) i wykłada astrologię i tarota w studium psychotroniki (brzmi jeszcze mądrzej). „Ezoteryka jest moją pasją i – jak wierzę – powołaniem” – zwierza się, dodając: „Przepowiadanie przyszłości interesowało mnie od najmłodszych lat”.

Rzekoma przyszłość

Dlaczego ludzie wierzą takim „specjalistom”? I ważniejsze pytanie: czemu wierzą siłom, które przez te osoby czasem przemawiają? Bóg przecież na temat naszej przyszłości zasadniczo milczy. Czasem tylko robi wyjątki. „Bóg może objawić przyszłość swoim prorokom lub innym świętym. Jednak właściwa postawa chrześcijańska polega na ufnym powierzeniu się Opatrzności w tym, co dotyczy przyszłości, i na odrzuceniu wszelkiej niezdrowej ciekawości w tym względzie” – stwierdza Katechizm Kościoła Katolickiego (2115).

Zasięganie wiedzy o przyszłości z innych źródeł niż Bóg jest zniewagą Stwórcy.

„Nie będziesz się zwracał do wywołujących duchy ani do wróżbitów. Nie będziesz zasięgać ich rady” – czytamy w Księdze Kapłańskiej (19,31). Takie rzeczy Biblia nazywa obrzydliwością i nierządem. To coś jak rzucenie Bogu w twarz: „Skoro nie chcesz mi powiedzieć, to pójdę do konkurencji”. Bóg jednak nie ma konkurentów. Ma tylko wrogów – i jeśli ktoś do nas przemawia z zaświatów, a nie ma związku z Bogiem, to są to właśnie oni. Będąc zaś wrogami Boga, są także wrogami człowieka.

Dostępne jest 23% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Franciszek Kucharczak

Dziennikarz działu „Kościół”

Teolog i historyk Kościoła, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wieloletni redaktor i grafik „Małego Gościa Niedzielnego” (autor m.in. rubryki „Franek fałszerz” i „Mędrzec dyżurny”), obecnie współpracownik tego miesięcznika. Autor „Tabliczki sumienia” – cotygodniowego felietonu publikowanego w „Gościu Niedzielnym”. Autor książki „Tabliczka sumienia”, współautor książki „Bóg lubi tych, którzy walczą ” i książki-wywiadu z Markiem Jurkiem „Dysydent w państwie POPiS”. Zainteresowania: sztuki plastyczne, turystyka (zwłaszcza rowerowa). Motto: „Jestem tendencyjny – popieram Jezusa”.
Jego obszar specjalizacji to kwestie moralne i teologiczne, komentowanie w optyce chrześcijańskiej spraw wzbudzających kontrowersje, zwłaszcza na obszarze państwo-Kościół, wychowanie dzieci i młodzieży, etyka seksualna. Autor nazywa to teologią stosowaną.

Kontakt:
franciszek.kucharczak@gosc.pl
Więcej artykułów Franciszka Kucharczaka

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji