Nowy numer 21/2020 Archiwum

Otwarto dla tranzytu autostradę A1 wokół Częstochowy

W poniedziałek otwarto po dla ruchu tranzytowego główną trasę autostradowej obwodnicy Częstochowy, w ciągu autostrady A1.Pełną funkcjonalność mają dwa węzły: Częstochowa Północ i Częstochowa Południe.

Oznacza to, że kierowcy zarówno pojazdów osobowych, jak i ciężarowych, mogą omijać Częstochowę głównymi jezdniami A1, bezkolizyjnie połączonymi już z rozbudowywaną obecnie krajową "jedynką". Obwodnica łączy się z oddanym w tym roku, liczącym 33 km, odcinkiem A1 do Pyrzowic, a dalej kierowcy mogą dojechać A1 do granicy z Czechami w Gorzyczkach.

Na razie nie jest możliwe korzystanie z węzłów: Częstochowa Jasna Góra i Częstochowa Blachownia. Jak sygnalizował podczas poniedziałkowej uroczystości otwarcia autostrady - z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego - p.o. dyrektora Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Tomasz Żuchowski, węzły te powinny zostać uruchomione w najbliższych miesiącach.

Jak uściślił Żuchowski, węzeł Jasna Góra, na którym praktycznie brakuje już tylko barier, prawdopodobnie będzie mógł zostać uruchomiony w połowie lutego, natomiast węzeł Blachownia - w zależności od pogody - zostanie udostępniony w perspektywie dwóch-trzech miesięcy.

GDDKiA wskazuje, że kolejne przetargi wyłonią wykonawców, którzy w przyszłym roku wybudują ekrany akustyczne wzdłuż jezdni A1. Dokończą też prace na węzłach wraz z ich oświetleniem, na miejscach obsługi podróżnych oraz w obwodzie utrzymania, a także uporządkują teren. Do zakończenia prac na obwodnicy będzie obowiązywało ograniczenie prędkości do 80 km/h.

« 1 »
 • podajnik
  23.12.2019 19:20
  W całym roku 2019 rząd ukończył budowę 345 kilometrów Autostrad i Ekspresówek.
  Jak narazie oraz nielicząc dróg wojewódzkich, powiatowych, gminnych.

  Z trudem, ale w ekspresowym tempie udało się ukończyć budowę obwodnicy A1 po wyrzuceniu włoskiej firmy, z którą umowę podpisał jeszcze rząd PO.
  Jak jest ciężka praca to nawet cuda się zdarzają.

  Gdzie są teraz wszystkie niedowiarki, którzy uznawali ten rok za stracony pod względem inwestycji drogowych. Rok najlepszy od 2012 roku.
  doceń 10
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama