Nowy numer 44/2020 Archiwum

Niemcy: Rabini wracają do wojska. Mają być także muzułmańscy doradcy religijni

Rabini wracają do niemieckiej armii. Porozumienie w tej sprawie podpisali: minister obrony i przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech.

Rabini, którzy mają zajmować się zaspokajaniem duchowych potrzeb żołnierzy wyznania mojżeszowego, byli obecni w niemieckim wojsku do lat 30. XX, gdy Hitler wydalił z niej żydowskich żołnierzy. Obecny powrót rabinów-kapelanów jest przywróceniem tradycji z czasów sprzed III Rzeszy.

Minister Annagret Kramp-Karrenbauer zapowiedziała, że w ciągu najbliższych miesięcy w Bundeswehrze zacznie pracować dziesięciu rabinów. Z kolei przewodniczący Centralnej Rady Żydów Josef Schuster podkreślił, że powrót rabinów do armii jest „znakiem siły demokracji” w Niemczech.

Siedzibą żydowskiej kapelanii wojskowej będzie Berlin. Rabini będą służyć żydowskim żołnierzom Bundeswehry zarówno w samych Niemczech, jak i na misjach zagranicznych, na równi z kapelanami katolickimi i ewangelickimi. Planowane jest także wprowadzenie muzułmańskich doradców religijnych dla żołnierzy wyznających islam.

Wśród 180 tys. żołnierzy Bundeswehry jest około 90 tys. chrześcijan, 3 tys muzułmanów i 300 żydów. Żołnierze ujawniają swe wyznanie na zasadzie dobrowolności.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama