Nowy numer 43/2020 Archiwum

Najwyższa na świecie figura Matki Boskiej

Postawiona przed 36 laty, w grudniu 1983 roku, figura Matki Boskiej Patronki Pokoju znajduje się w wenezuelskich Andach, w województwie Trujillo, około 565 km od stołecznego Caracas i uznawana jest za najwyższy monument na kontynencie amerykańskim. Przewyższa ona nowojorską Statuę Wolności oraz brazylijskiego Chrystusa Zbawiciela z Rio de Janeiro. Jest to zarazem największa rzeźba Matki Boskiej na świecie.

Figurę zaprojektował urodzony w Hiszpanii w 1932 roku, a zmarły w 2010 roku w Meridzie, w Wenezueli, artysta – rzeźbiarz, Manuel de la Fuente.

Ustawiony 1600 m nad poziomem morza postument, jest doskonałym punktem widokowym. Turyści wspinając się po zamontowanych w jej wnętrzu schodach, mogą korzystać z pięciu tarasów widokowych i podziwiać z góry prawie cały obszar województwa Trujillo, część Sierra Nevada w województwie Merida oraz południowe wybrzeże jeziora Maracaibo, w województwie Zulia.

Matka Boska Patronka Pokoju wykonana jest z betonu. Waży 1200 ton. Ma 46.72 m wysokości. W ręku trzyma gołębia pokoju.

Miejsce ulokowania rzeźby nie zostało wybrane przypadkowo. Legenda głosi, że około roku 1550 wielu mieszkańców pobliskiej wioski Carmona widziało kilkakrotnie idącą o zmierzchu samotną postać przepięknej młodej kobiety. Zawsze zjawiała się wieczorem i samotnie szła wiejską droga. Kiedy ją pytano dlaczego chodzi sama, odpowiadała: „Nie jestem sama. Towarzyszy mi Bóg, słońce i gwiazdy. Idę w pokoju”.
Pewnego wieczoru ludzie zaczęli śledzić piękną nieznajomą. Jak głosi tradycja zniknęła im ona jednak za wioską, "rozpłynęła się , została wchłonięta przez ogromy kamień, a towarzyszyło temu światło oraz iskry". Wtedy to zdano sobie sprawę, że chodząca po wiosce dziewczyna nie była zwykłą śmiertelniczką, która mieszkała w pobliżu, lecz Matka Boską, nazwaną potem Matką Boską niosącą pokój lub Matką Boską od Pokoju.

Figurę Matki Boskiej Patronki Pokoju odsłonił będący 36 lat temu u władzy prezydent Luis Herrera Campis. Obecny prezydent Wenezueli, Nicolas Maduro, przypomniał to wydarzenie na swoim Twiterze pisząc: „Obchodzimy 36 rocznicę odsłonięcia najwyższego w Ameryce monumentu ku czci Naszej Pani, Matki Boskiej, Patronki Pokoju. Dzieło to jest wyrazem wiary mieszkańców regionu Trujillo. Dzisiaj, w czasie zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, prosimy Matkę Boską o błogosławieństwo i przesłanie nam pokoju. Amen”.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama