Nowy numer 15/2024 Archiwum

W świątecznym GN: modlitwa przed wigilią i list Franciszka

Do powiększonego wydania świąteczno-noworocznego dołączone są dwa dodatki: scenariusz rodzinnej modlitwy przed wieczerzą wigilijną oraz specjalny list, w którym papież Franciszek wyjaśnia bogatą symbolikę żłóbka.

Gość Niedzielny 51-52/2019
Gość Niedzielny

 

Siedem słów od żłóbka [ks. Wojciech Węgrzyniak]

Powiązanie żłóbka z krzyżem ma starożytne tradycje. Narodzony Bóg został owinięty w pieluszki i złożony w żłobie. Skazany Bóg został z szat obnażony i przybity do krzyża. Znane jest siedem słów z krzyża Jezusa. „Gość Niedzielny” proponuje rozważenie siedem słów Niemowlęcia ze żłóbka w Betlejem.

 

W lustrze Franciszka [Bogumił Łoziński w rozmowie z abp. Wojciechem Polakiem]

Abp Wojciech Polak, prymas Polski i metropolita gnieźnieński, pełniący również funkcję delegata Episkopatu Polski ds. ochrony dzieci i młodzieży, mówi o blaskach i cieniach Kościoła w Polsce, znaczeniu pontyfikatu Franciszka i beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego. „Nie wolno pozwolić na instrumentalne rozgrywanie Kościoła przez polityków i nie wolno Kościołowi szukać u polityków poparcia czy jakiegoś zabezpieczenia. Kościół ma prawo i powinien zabierać głos, ale bez identyfikowania się z którąkolwiek opcją polityczną” – stwierdza.

 

Czas mu nie uciekł [Barbara Gruszka-Zych]

Reportaż o rodzinnym życiu Franciszka Pieczki. Aktor, który zagrał ponad pięćset ról mówi, że oparcie w rodzinie jest ważniejsze od tych wszystkich ról.

 

Wszystkie dzieci Miriam [Jacek Dziedzina]

W ojczyźnie Jezusa z Nazaretu prawo aborcyjne należy do najbardziej liberalnych na świecie. Najsilniejszą organizację pro-life w Izraelu założył Żyd ocalony z Holocaustu. Dostała ona błogosławieństwo głównych rabinów. Przeciwnicy atakują ją za nadmierną „katolickość”. Komitet ds. Ratowania Żydowskich Dzieci EFRAT pomógł od 1977 r. urodzić się kilkudziesięciu tysiącom dzieci zagrożonych wcześniej aborcją.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy