Nowy numer 21/2020 Archiwum

Zaczęło się na Długiej

Kościół Świętego Ducha w Warszawie otrzymał tytuł sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia. To właśnie tam zapoczątkowano dzieło duchowej adopcji, którą dzisiaj podejmują katolicy niemal na całym świecie.

O miłość i odwagę

– Zaczęło się od kilku osób i tak to szło: z ust do ust, z serca do serca, z parafii do parafii. Wkrótce tę modlitwę zaczęto odmawiać także m.in. w Niemczech, Francji i Chorwacji oraz w tak odległych państwach jak Australia, Filipiny, Wietnam i Nowa Zelandia. Pan Bóg do tego doprowadził, to jest prawdziwy cud – mówi o. Stanisław Jarosz, krajowy moderator Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Nie wiadomo, ile dzieci do tej pory zostało wziętych w duchową opiekę. Chociaż przyrzeczeniom składanym w kościołach w Dzień Świętości Życia oraz w święta maryjne towarzyszą wpisy na listę modlących się osób, wielu wiernych podejmuje to dzieło indywidualnie. Animatorzy zachęcają jednak do złożenia zobowiązania w obecności współbraci w wierze. Wówczas łatwiej wytrwać w postanowieniu regularnej modlitwy. – Dla zainteresowanych organizujemy spotkania, podczas których wyjaśniamy, czym jest duchowa adopcja. Jeśli zdecydują się ją podjąć, biorą udział w nabożeństwie ekspiacyjnym, wynagradzającym Panu Bogu grzechy dzieciobójstwa. Na koniec podczas uroczystej Mszy św. składają przyrzeczenia – tłumaczy Jerzy Zieliński.

Duchowa adopcja polega na odmawianiu codziennie przez 9 miesięcy jednej tajemnicy Różańca oraz krótkiej modlitwy. Do tego warto dodać własne postanowienie, np. post w wybrane dni tygodnia. Jeśli z jakichś przyczyn na krótko przerwiemy modlitwę, można ją kontynuować wydłużając o brakujące dni. Jeżeli jednak zrezygnujemy z niej na dłużej, warto zacząć od początku.

Od małego

Do rozpoczęcia duchowej adopcji są zaproszeni wszyscy bez wyjątku: osoby duchowne i świeckie, kobiety i mężczyźni, młodzi i starzy. Katarzyna Pazdan podkreśla, że warto odmawiać tę modlitwę wspólnie ze swoimi dziećmi. – Jako mama czwórki mogę potwierdzić, że to jest skuteczny sposób formowania potomstwa w duchu cywilizacji życia. Kiedy kilkulatek lub nastolatek przez 9 miesięcy modli się w intencji nienarodzonego dziecka, buduje w sobie przekonanie o tym, że życie ludzkie zaczyna się już od poczęcia. Wspólna modlitwa buduje także dobre relacje rodziców z dziećmi – mówi koordynator serwisu duchowaadopcja.pl.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama