GN 14/2020 Archiwum

Zaczęło się na Długiej

Kościół Świętego Ducha w Warszawie otrzymał tytuł sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia. To właśnie tam zapoczątkowano dzieło duchowej adopcji, którą dzisiaj podejmują katolicy niemal na całym świecie.

Dzisiejsze wydarzenie jest dobrą okazją do tego, aby podziękować wszystkim, którzy zapoczątkowali ruch obrony życia w tym kościele. Nie możemy jednak spocząć na laurach. Dzisiaj fala przeciwko ludzkiemu życiu narasta, ta sprawa cały czas wymaga naszego ogromnego zaangażowania – mówi o. Arnold Chrapkowski, generał zakonu paulinów.

Na apel duchownego zdają się odpowiadać kolejne osoby przekraczające próg zakrystii. Wpisują swoje nazwiska na listę, a pod koniec Mszy św. wypowiadają słowa przyrzeczenia:

„Biorę w duchową adopcję jedno dziecko, którego imię jedynie Bogu jest wiadome, aby przez dziewięć miesięcy każdego dnia modlić się o uratowanie jego życia oraz o sprawiedliwe i prawe życie po urodzeniu”.

Parasol modlitwy

– Dzisiaj przyrzeczenie złożyło ok. 40 osób. Pamiętam czasy, w których podczas jednej uroczystości decydowało się na to nawet 200. To wynikało z faktu, że duchową adopcję można było podjąć tylko tutaj. Obecnie taką możliwość daje wiele parafii – mówi Jerzy Zieliński, który od ponad 40 lat działa w Straży Pokoleń. W skład grupy utworzonej w drugiej połowie lat 80. weszli absolwenci warszawskich uczelni, studenci i młodzież pracująca. Wszyscy wzięli sobie do serca zobowiązanie złożone przez kard. Stefana Wyszyńskiego w Jasnogórskich Ślubach Narodu Polskiego: „Walczyć będziemy w obronie każdego dziecięcia i każdej kołyski równie mężnie, jak ojcowie nasi walczyli o byt i wolność Narodu”. Pragnąc wcielić w życie te słowa, rozpoczęli działalność uświadamiającą społeczeństwo o szkodliwości aborcji: wygłaszali prelekcje, organizowali zajęcia w szkołach, zachęcali do modlitwy w intencji nienarodzonych. Wtedy nie znali jeszcze pojęcia duchowej adopcji.

W 1986 r. dr Paweł Milcarek (obecnie redaktor naczelny kwartalnika „Christianitas”) przebywał w Londynie. Kiedy odwiedził katolicką katedrę westminsterską, w jego ręce trafił obrazek z opisem inicjatywy podjętej przez Błękitną Armię Matki Bożej Fatimskiej. Po zapoznaniu się z ideą 9-miesięcznej modlitwy za poczęte dziecko uznał, że powinna ona zostać spopularyzowana w Polsce. W styczniu 1987 r. w „Rycerzu Niepokalanej” opublikował artykuł zachęcający do podjęcia duchowej adopcji. Miesiąc później członkowie Straży Pokoleń złożyli pierwsze przyrzeczenia w kościele paulinów przy ul. Długiej.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama