Nowy numer 44/2020 Archiwum

Kuria poznańska: Nie upominamy nikogo za wypowiedzi nt. abpa Paetza

"Nie wypowiadamy się na temat spraw personalnych księży i doniesień medialnych na ich temat. Kuria nie upomina i nie będzie upominać nikogo za wypowiedzi na temat abp. Paetza, a tym bardziej za składanie podpisów pod listem w sprawie jego pochówku” – oświadczył KAI ks. Maciej Szczepaniak. Rzecznik poznańskiej Kurii skomentował w ten sposób doniesienia mediów o tym, że księża Adam Pawłowski i Daniel Wachowiak otrzymali dekret arcybiskupa Stanisława Gądeckiego zakazujący im aktywności w mediach społecznościowych oraz kontaktów z dziennikarzami.

Według portalu „DoRzeczy” powodem miał być fakt, że duchowni ci byli współinicjatorami listu inteligencji katolickiej Poznania w proteście przeciw planom pochówku w katedrze poznańskiej abp. Juliusza Paetza.

Abp Juliusz Paetz, b. metropolita poznański, został pochowany 18 listopada na cmentarzu parafialnym na poznańskiej Starołęce, a pogrzeb miał charakter ściśle prywatny.

W marcu 2002 r. Jan Paweł II przyjął dymisję abp Paetza z funkcji metropolity poznańskiego. Dymisję tę poprzedziła wizytacja specjalnej komisji Stolicy Apostolskiej, której zadaniem było zbadanie wiarygodności zarzutów o molestowanie seksualne kleryków i księży, stawianych wówczas abp. Paetzowi.

"Jestem przekonany, że sytuacja, w której znaleźliśmy się dzisiaj, posłuży do oczyszczenia Kościoła poznańskiego" – zadeklarował abp Stanisław Gądecki, bezpośrednio po pogrzebie abp. Paetza.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama