Nowy numer 3/2021 Archiwum

Szkoła powrotów

Mówią ze śpiewnym, wschodnim akcentem. Uczą się dużo i chętnie. I zostają, bo kochają.

Ta decyzja okazała się przełomowa i bardzo potrzebna: młodych Polaków ze Wschodu przybywało. A dyrekcja i nauczyciele mieli świadomość, że szkoła jest dla nich wielką szansą nie tylko na edukację, ale i na… powrót do ojczyzny. Placówka stała się jedyną taką szkołą polonijną w kraju. W 2003 roku małżonka ówczesnego prezydenta Warszawy Maria Kaczyńska pomogła w organizacji i wyposażeniu internatu na terenie parafii św. Anny w Wilanowie.

– Obecnie w naszym kolegium uczy się 220 uczniów: większość w liceum, ale mamy też niewielką podstawówkę. Uczniowie liceum – blisko 130 – przebywają w internacie, a dzieci z podstawówki dojeżdżają, mieszkają przeważnie z rodzicami w Warszawie – opowiada dyrektor Petrykiewicz. – Wykształciliśmy już kilkanaście roczników maturzystów, którzy studiują i studiowali na najlepszych polskich uczelniach, a potem doskonale sobie radzą na rynku pracy. Po prostu zależy im na nauce, są ambitni. Jednym słowem to świetna inwestycja w kraj.

Anastazja przyjechała do Warszawy z Białorusi zaraz po dziesiątej klasie. – Zawsze chciałam znać swoje korzenie. Moja prababcia jeszcze żyje i chętnie opowiadała mi o swoim polskim pochodzeniu. Bardzo się cieszy, że mogłam pojechać do Warszawy i tu się uczyć. Maturę tu zrobię, chcę potem studiować na SGH. I może się uda, że mamę tu w przyszłości sprowadzę, i siostrę – mówi z entuzjazmem.

Jej koleżanka, Ania z Mińska, po prababci pochodzi z… Częstochowy. Wojenne losy spowodowały, że rodzina wyjechała na Wschód i tam po wojnie została. – Po dziewięciu klasach chciałam koniecznie do Polski, do Europy przyjechać. Warszawa piękniejsza dla mnie niż Paryż – mówi z przekonaniem. – I cieszę się, że mogę tu się uczyć, a do rodziny blisko: na Boże Narodzenie wracam do domu, bo to tylko 500 kilometrów. Jedynie na granicy trzeba będzie pewnie czekać długo, nawet i siedem godzin. Ale to nie szkodzi. Przywykłam.

« 1 2 3 4 5 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama