Nowy numer 23/2020 Archiwum

Jak gwałtownością zdobyć niebo?

Królestwo niebieskie doznaje gwałtu i ludzie gwałtowni zdobywają je. Mt 11,12b

Mt 11, 11-15

Jezus powiedział do tłumów:
«Zaprawdę, powiadam wam: Między narodzonymi z niewiast nie powstał większy od Jana Chrzciciela. Lecz najmniejszy w królestwie niebieskim większy jest niż on. A od czasu Jana Chrzciciela aż dotąd królestwo niebieskie doznaje gwałtu, a zdobywają je ludzie gwałtowni. Wszyscy bowiem Prorocy i Prawo prorokowali aż do Jana. A jeśli chcecie uznać, to on jest Eliaszem, który ma przyjść. Kto ma uszy, niechaj słucha!»

Królestwo niebieskie doznaje gwałtu i ludzie gwałtowni zdobywają je. Mt 11,12b

Ewangelia z komentarzem. Jak gwałtownością zdobyć niebo?
Gość Niedzielny

Jan Chrzciciel był ważnym punktem odniesienia dla Jezusa i Jego nauki. Tu porównuje go do Eliasza, uważa za największego człowieka i jakoś też wiąże ze sprawą „gwałtowności”, dzięki której ludzie „zdobywają” królestwo niebieskie. Jak to rozumieć? Bibliści wyjaśniają, że „królestwo niebieskie nie zamyka się w ramach Starego Prawa, bo nie wchodzi się do niego tytułem dziedzictwa, lecz zdobywa się je osobistym wysiłkiem jako odpowiedzią na łaskę powołania”. Dobrze. Ale czy na pewno tylko tak trzeba „gwałtowność” rozumieć? Czy nie chodzi tu (także? raczej?) o pasję religijną, o namiętność wobec Boga i spraw Jego, o rzucenie życia na tę – Boga i spraw Jego – szalę?

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
  • DNA
    12.12.2019 11:21
    Wszystko co robisz dobrego rób całym sercem, wolą i z całych sił. I to samo odnosi się do wiary. A wszystko co bagatelizujesz i do czego nie przykładasz się, nawet jak strasz się postepować dobrze przynosi złe skutki lub żadne i często przeradza się w zło.
    doceń 2
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama