Nowy numer 48/2020 Archiwum

Dobrem przeciwko złodziejom nadziei

Kradzież, do jakiej doszło na biegu charytatywnym w Bieruniu, jest podwójnie wstrząsająca, bo okradziono ciężko chore dzieci. Jednak i w tej historii jest promień światła.

W minioną niedzielę w Bieruniu na Śląsku odbył się charytatywny II Bieg Pięciu Kopców. Imprezę po raz pierwszy zorganizowano przed rokiem, by wspomóc rehabilitację bliźniaków, synów pary miejscowych biegaczy. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. Pierwsza edycja zgromadziła kilkaset osób, więc postanowiono zorganizować kolejną. W tegorocznym biegu zbierano pieniądze na Śląskie Hospicjum dla Dzieci i 2,5-letniego ciężko chorego Fabiana. Tym razem na starcie pojawiło się około 700 biegaczy. Z relacji znajomych biegaczy wiem, że atmosfera była niesamowita. Niestety, tylko do pewnego momentu. Gdy zaczął zapadać zmrok, tuż przed godziną 17 stało się coś, czego w czasie tej imprezy nie spodziewał się nikt. Dwóch mężczyzn ukradło puszkę z pieniędzmi zebranymi na pomoc potrzebującym dzieciakom. Akcja była przemyślana i dobrze zorganizowana. Jeden (jak się później okazało, obserwował miejsce od kilku godzin) wykorzystał chwilę nieuwagi wolontariuszy, zabrał skarbonkę i zaczął uciekać w kierunku samochodu, w którym czekał już na niego wspólnik. Szok uczestników biegu był tak wielki, że zanim zdążyli zareagować, złodzieje już odjechali. Szacuje się, że w skarbonce w chwili kradzieży było około 20 tys. złotych.

Sytuacja jest wstrząsająca i niezwykle przygnębiająca. Co trzeba mieć w sercu, żeby w sposób świadomy, przemyślany i zaplanowany ukraść pieniądze, które setki ludzi zebrały, by dać nadzieję tym dzieciom, które zostały przez życie nadziei pozbawione? Trudno powiedzieć. Ciężko też wyobrazić sobie bardziej perfidną kradzież. Obecnie postępowanie w tej sprawie prowadzi policja.

W całym tym wydarzeniu jest jednak również promień nadziei. W środowisku biegaczy, uczestników wydarzenia pojawiły się dwie inicjatywy – odpowiedzi, które pokazują, że dobra jest na świecie więcej niż zła. Pierwsza to powtórka biegu. Biegowe poprawiny na bieruńskich kopcach, pieszczotliwie zwanych Paciorkowcami, odbędą się w najbliższą niedzielę, 8 grudnia, od godziny 15. Będzie można ponownie wesprzeć Śląskie Hospicjum dla Dzieci i małego Fabiana. W drugą inicjatywę mogą zaangażować się ci, którzy w niedzielnym biegu z różnych względów nie mogą wziąć udziału. To internetowa zbiórka pieniędzy na cele, które miały otrzymać wsparcie po II Biegu Pięciu Kopców. Link do niej można znaleźć TUTAJ

Pokażmy, że jedyną właściwą odpowiedzią na zło jest jeszcze większe dobro, jeszcze więcej miłości.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wojciech Teister

Redaktor serwisu internetowego gosc.pl

Dziennikarz, teolog. Uwielbia góry w każdej postaci, szczególnie zaś Tatry w zimowej szacie. Interesuje się historią, teologią, literaturą fantastyczną i średniowieczną oraz muzyką filmową. W wolnych chwilach tropi ślady Bilba Bagginsa w Beskidach i Tatrach. Jego obszar specjalizacji to teologia, historia, tematyka górska.

Kontakt:
wojciech.teister@gosc.pl
Więcej artykułów Wojciecha Teistera

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także