Nowy numer 50/2019 Archiwum

Przygotowania czas zacząć

Zamiast pracować do późnej nocy, sprzątać na ostatnią chwilę i gorączkowo biegać po sklepach, przemyśl spokojnie wszystko i zaplanuj.

Co zrobić, żeby świętowanie Bożego Narodzenia nie skończyło się przesypianiem każdej wolnej chwili, aby choć trochę zregenerować nadszarpnięte siły? Wcześniejsze zaplanowanie wszystkich prac może pomóc ogarnąć chaos. Potem pozostaje już tylko trzymanie się planu.

Od czego zacząć?

Najpierw należy zastanowić się, gdzie będziemy spędzać święta. Inaczej sprawa wygląda, kiedy Wigilia planowana jest w naszym domu, a inaczej, kiedy jesteśmy gdzieś zaproszeni. Kolejnym krokiem jest zaplanowanie harmonogramu prac, zakupów i przygotowań kulinarnych. Najlepiej zacząć od sporządzenia kilku list: z rzeczami do zrobienia, upominkami i prezentami, którymi chcemy obdarować najbliższych, oraz daniami, które chcemy przygotować. Dobrze jest wydzielić sobie sprawy najbardziej istotne i te mniej ważne. Mówiąc krótko – potrzebna jest lista z programem minimum.

Jeśli zapraszasz do siebie większą liczbę osób, możesz podzielić się przygotowaniem świątecznych dań. Ma to swoje plusy. Po pierwsze – nie spada na ciebie ciężar gotowania i pieczenia dla większej grupy, po drugie – zaproszeni goście będą mieli poczucie, że kolacja jest wspólna i mają swój udział w świętowaniu. Warto skorzystać z takiej opcji.

Dostępne jest 22% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Anna Leszczyńska-Rożek

Redaktorka działu „4 strony kobiety"

Absolwentka muzykologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Współzałożycielka Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa, w którym koordynowała projekty „Cztery żywioły" (cykl zajęć dla dzieci w gorszej sytuacji materialno-rodzinnej), wystawę fotografii naukowej „Mikro-Makro. Skale wszechświata" i cykliczne spotkania Śląskiej Kawiarni Naukowej w Katowicach. Autorka tekstów w miesięczniku „Mały Gość Niedzielny". Od 2018 r. w „Gościu Niedzielnym" prowadzi dział Cztery Strony Kobiety. Mama bliźniąt i żona Tomasza. Gra na skrzypcach w zespole Dobre Ludzie. Żegluje, eksperymentuje w kuchni, a od czasu do czasu wyrusza do dalekich krajów (m.in. Uganda, Islandia i Indie), by poznawać nowych ludzi, smaki, zapachy i miejsca.

Kontakt:
Więcej artykułów Anny Leszczyńskiej-Rożek

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji