Nowy numer 50/2019 Archiwum

Rośliny strączkowe i nie tylko

Czym wzbogacić monotonny jadłospis? Dobrym pomysłem jest wprowadzenie większej ilości roślin strączkowych, orzechów, zbóż i nasion.

Codzienna dieta w okresie zimowym może wydawać się dość monotonna. Choć w sklepach mamy dostęp do wielu owoców i warzyw, zarówno krajowych, jak i sprowadzanych czasem z dalekich zakątków globu, nie przez cały rok wszystkie są w pełni wartościowe. Mają na to wpływ także ich transport i przechowywanie w magazynach. Można oczywiście nastawić się na jedzenie sezonowe, ale to niejedyny sposób na urozmaicenie zimowych posiłków.

Zapomniane strączki

Groch, soczewica, bób, ciecierzyca, różne odmiany fasoli czy soja to nieco zapomniane i nie przez wszystkich lubiane produkty wykorzystywane w kuchni. A szkoda, bo dostarczają wielu potrzebnych organizmowi minerałów, witamin, białek i błonnika. W odpowiednio skomponowanych posiłkach mają korzystny wpływ na zdrowie (m.in. problemy z trawieniem, cukrzyca) i smukłą sylwetkę. Nie bez znaczenia jest też wysoka zawartość białka (soja zawiera 40 proc. białka, a fasola, groch, bób i soczewica ok. 20 proc.). Dawniej obecne na stołach, dziś zastępowane są innymi produktami, często mniej wartościowymi i wysoko przetworzonymi. Najlepiej komponują się smakowo i pod względem zawartości składników odżywczych z warzywami, kaszami i innymi produktami zbożowymi. Mistrzami w przygotowywaniu potraw z dużą ilością roślin strączkowych są mieszkańcy Indii.

Dostępne jest 27% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Anna Leszczyńska-Rożek

Redaktorka działu „4 strony kobiety"

Absolwentka muzykologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Współzałożycielka Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa, w którym koordynowała projekty „Cztery żywioły" (cykl zajęć dla dzieci w gorszej sytuacji materialno-rodzinnej), wystawę fotografii naukowej „Mikro-Makro. Skale wszechświata" i cykliczne spotkania Śląskiej Kawiarni Naukowej w Katowicach. Autorka tekstów w miesięczniku „Mały Gość Niedzielny". Od 2018 r. w „Gościu Niedzielnym" prowadzi dział Cztery Strony Kobiety. Mama bliźniąt i żona Tomasza. Gra na skrzypcach w zespole Dobre Ludzie. Żegluje, eksperymentuje w kuchni, a od czasu do czasu wyrusza do dalekich krajów (m.in. Uganda, Islandia i Indie), by poznawać nowych ludzi, smaki, zapachy i miejsca.

Kontakt:
Więcej artykułów Anny Leszczyńskiej-Rożek

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji