Nowy numer 47/2020 Archiwum

Edukacja do miłości

Zarzut, że Kościół katolicki sprzeciwia się edukacji seksualnej, jest nieprawdziwy.

Oskarżenia te biorą się stąd, że katolicka koncepcja przygotowania do życia płciowego uwzględnia różne aspekty osobowości człowieka, tymczasem ta preferowana przez lewicę sprowadza edukację seksualną przede wszystkim do sposobów realizacji popędu płciowego.

Dzieci i młodzież „winni otrzymać pozytywne i roztropne wychowanie seksualne, dostosowane do ich wieku”. To stwierdzenie nie pochodzi z jakiegoś podręcznika do wychowania seksualnego. Jest ono cytatem z soborowej Deklaracji o wychowaniu chrześcijańskim „Gravissimum educationis” z 1965 r., a więc sprzed 54 lat. Od tamtej pory papieże publikowali liczne dokumenty na ten temat. Tymczasem współczesna lewica zarzuca Kościołowi katolickiemu, że jest przeciwny edukacji seksualnej.

Modelka promująca powszechny dostęp do seksedukacji Anja Rubik w wywiadzie dla „Kultury Liberalnej” stwierdziła: „Żyjemy w czasach absurdu ze strony Kościoła i prawicy. Z jednej strony chcą chronić życie poczęte i są przeciwko aborcji. Z drugiej – nie chcą rozmawiać o edukacji seksualnej, a przecież najlepszym sposobem, żeby nie doszło do niechcianej ciąży, jest wiedza o tym, jak się przed ciążą zabezpieczyć”. Tymczasem analiza nauczania Kościoła pokazuje, że wychowanie seksualne jest traktowane jako istotny element kształtowania człowieka, tyle że nie takiego, jaki prezentują lewicowe seksedukatorki.

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..

Bogumił Łoziński

Zastępca redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Polska”.
Pracował m.in. w Katolickiej Agencji Informacyjnej jako szef działu krajowego, oraz w „Dzienniku” jako dziennikarz i publicysta. Wyróżniony Medalem Pamiątkowym Prymasa Polski (2006) oraz tytułem Mecenas Polskiej Ekologii w X edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni środowisku” (2009). Ma na swoim koncie dziesiątki wywiadów z polskimi hierarchami, a także z kard. Josephem Ratzingerem (2004) i prof. Leszkiem Kołakowskim (2008). Autor publikacji książkowych, m.in. bestelleru „Leksykon zakonów w Polsce”. Hobby: piłka nożna, lekkoatletyka, żeglarstwo. Jego obszar specjalizacji to tematyka religijna, światopoglądowa i historyczna, a także społeczno-polityczna i ekologiczna.

Kontakt:
bogumil.lozinski@gosc.pl
Więcej artykułów Bogumiła Łozińskiego

 

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także