GN 49/2019 Archiwum

Europa według Macrona

Francuski prezydent wieści koniec NATO i zgłasza ambicje politycznego przewodzenia Europie.

Aktualnie obserwujemy stan śmierci mózgowej NATO (…) nie ma koordynacji decyzji między Stanami Zjednoczonymi a ich sojusznikami – to słowa Emmanuela Macrona. Francuski prezydent swoim głośnym wywiadem opublikowanym w magazynie „The Economist” sprawił, że zbliżający się szczyt Paktu Północnoatlantyckiego (3–4 grudnia 2019 r. w Londynie), przypadający w 70. rocznicę powołania sojuszu, przebiegać będzie w napiętej atmosferze. Macron swoje kontrowersyjne tezy uzasadnia troską o przyszłość naszego kontynentu i zaniepokojeniem działaniami USA i Turcji na Bliskim Wschodzie. Są one jednak również związane z ambicjami francuskiego prezydenta, który chce zastąpić Angelę Merkel w roli najważniejszego europejskiego polityka. Kolejne działania i publiczne wystąpienia Macrona coraz pełniej odsłaniają jego wizję Europy. Budzi ona zaniepokojenie w Polsce i krajach naszego regionu – to wizja Europy dwóch prędkości, zamkniętej na dalsze rozszerzenie, nieufnej wobec Stanów Zjednoczonych, za to gotowej do odwilży w relacjach z Rosją.

W kontrze do USA

Dostępne jest 12% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama