Nowy numer 14/2020 Archiwum

Niedoceniana przez chrześcijan, kluczowa dla Żydów - publikacja kolejnej księgi Biblii Aramejskiej

Tym razem w ręce czytelników zostaje oddana Księga Kapłańska. Co ją wyróżnia spośród innych ksiąg Starego Testamentu?

Jest najkrótszą księgą wchodzącą w skład Pięcioksięgu, czyli Tory - początkowych ksiąg Pisma Świętego. Wśród chrześcijan jest mało popularna, jednak dla Żydów ma znaczenie kluczowe - to w niej zawiera się aż 247 spośród 613 przykazań Tory. 

Najnowsze wydanie księgi kapłańskiej w tłumaczeniu i opracowaniu krytycznym ks. Antoniego Troniny jest trzecim etapem publikacji monumentalnego projektu Biblia Aramejska, realizowanego przez Wydawnictwa Archidiecezji Lubelskiej Gaudium i nosi tytuł Targum Neofiti 1: Księga Kapłańska.

Niedoceniana przez chrześcijan, kluczowa dla Żydów - publikacja kolejnej księgi Biblii Aramajeskiej

Targum oznacza księgę liturgiczną. "Choć z zewnątrz wygląda to jak praktykowanie rytuału, to jednak kryje się tam dusza ludu" - pisze we wprowadzeniu do nowego wydania kard. Gianfranco Ravasi. Najstarszy z targumów palestyńskich, odkryty przed kilkudziesięciu laty w Bibliotece Watykańskiej, należał niegdyś do Domu Neofitów i był własnością jednego z konwertytów żydowskich. Kodeks Neofiti 1 jest więc wymownym symbolem tego, jak tradycja judaistyczna może ubogacić chrześcijańską lekturę Starego i Nowego Testamentu. Projekt wydania Biblii Aramejskiej jest z kolei odpowiedzią na wyzwanie papieży, zachęcających do korzystania przez biblistów katolickich z dorobku żydowskiej egzegezy biblijnej. Powstaje przy współpracy Instytutu Nauk Biblijnych KUL.

 

« 1 »

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Najczęściej komentowane

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL