Nowy numer 15/2020 Archiwum

Wieczorne dojadanie szkodliwe dla kobiet

Ten nawyk znacząco zwiększa u pań ryzyko chorób serca.

Do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku. W przeprowadzonych przez nich badaniach wzięło udział 112 kobiet o średniej wieku 33 lata. W momencie rozpoczęcia analizy i po upływie roku uczestniczki przeszły badania pod kątem czynników ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego. W czasie trwania eksperymentu badane prowadziły dzienniczek, w którym zapisywały swoje menu i godziny spożywania posiłków.

Chociaż większość jadła kolację po 18, to u kobiet, których późne posiłki były obfitsze (zawierały znacznie więcej kalorii) zauważono w badaniach wyraźnie większą liczbę czynników ryzyka kardiologicznego. M. in. wysokie ciśnienie tętnicze, wysoki wskaźnik masy ciała (BMI) czy wysoki poziom glukozy we krwi.

Zauważono nawet pewną proporcjonalną zależność: pogorszenie powyższych parametrów wzrastało wraz z każdym 1 proc. kalorii spożywanych po godzinie 18:00.

To kolejne badania, które wskazują, że dla naszego zdrowia istotne jest nie tylko co jemy, ale również w jakich ilościach i o jakich porach. Długa przerwa między kolacją a śniadaniem następnego dnia to okres potrzebny naszemu organizmowi do samooczyszczenia z wielu zbędnych produktów przemiany materii.

« 1 »

Polecamy

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama