Nowy numer 49/2019 Archiwum

Anioła Stróża nie interesuje, czy złamiesz nogę

O aniołach terytorialnych, wojnie z użyciem samej piechoty i o tym, dlaczego Anioł Stróż nie ochronił o. Pio, z ks. Marcello Stanzione rozmawia Jakub Jałowiczor.

Jakub Jałowiczor: Ma Ksiądz swojego ulubionego anioła?

Ks. Marcello Stanzione: Darzę szczególnym kultem archanioła Michała. Myślę, że to anioł, który się mną opiekuje, bo dał mi szczególną misję do zrealizowania. Przez wiele lat jedyne książki o aniołach, jakie można było znaleźć, to były teksty ezoteryczne. Tymczasem w Kościele uważano, że zajmowanie się aniołami jest czymś pozanaukowym i infantylnym. Odnowienie kultu aniołów to dla mnie wielka misja. Napisałem ponad 200 książek, tylko św. Michał mógł mnie wesprzeć.

Modli się Ksiądz do niego?

Kiedy tylko się budzę, robię akt zawierzenia św. Michałowi, który zwykle odmawia się na Górze św. Anioła w Gargano. Potem staram się odmówić Koronkę Anielską. Często w ciągu dnia wzywam św. Rafała. Kiedy mam z kimś rozmawiać, na przykład z tobą, modlę się do Anioła Stróża tej osoby.

Znamy imiona wielu świętych, ale w przypadku aniołów znani są tylko Gabriel, Rafał i Michał.

Chrześcijanie ze Wschodu czczą też Uriela, anioła ognia Bożego. Na Soborze Trydenckim z kanonu biblijnego wykluczono Księgę Henocha, w której jest o nim mowa, ale egipscy Koptowie ją zachowali. Nie mamy takiej angelologii jak islam, w którym występuje bardzo wiele imion aniołów. Jednak katechizm mówi, że ich misja i działanie to prawda wiary.

W Fatimie objawił się Anioł Stróż Portugalii. Można zatem przypuszczać, że istnieją aniołowie innych krajów, w tym Polski. Nie ma jednak ich kultu.

Anioła Portugalii darzono nabożeństwem od wieków. Jego święto obchodzi się 10 czerwca. Czczony jest również anioł Brazylii. W pewnym okresie w Hiszpanii czczono Anioła Stróża tego państwa. W Chile podczas procesji z okazji święta Matki Bożej z Carmen, patronki kraju, niesiono kiedyś figurę anioła Chile. Święty Franciszek Salezy napisał w liście do przyjaciela, który właśnie został biskupem: „W pierwszym rzędzie pomódl się do Anioła Stróża diecezji”. Może więc powinniśmy się modlić do aniołów „terytorialnych”, związanych z miejscem.

W Biblii opisane są historia Tobiasza i sen Jakuba, ale źródeł wiedzy o aniołach nie ma chyba wiele.

Dostępne jest 28% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jakub Jałowiczor

Dziennikarz działu „Polska”

Absolwent nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Zaczynał w radiu „Kampus”. Współpracował m.in. z dziennikiem „Polska”, „Tygodnikiem Solidarność”, „Gazetą Polską”, „Gazetą Polską Codziennie”, „Niedzielą”, portalem Fronda.pl. Publikował też w „Rzeczpospolitej” i „Magazynie Fantastycznym” oraz przeprowadzał wywiady dla portalu wideo „Gazety Polskiej”. Autor książki „Rzecznicy”. Jego obszar specjalizacji to sprawy społeczno-polityczne, bezpieczeństwo, nie stroni od tematyki zagranicznej.
Kontakt:
jakub.jalowiczor@gosc.pl
Więcej artykułów Jakuba Jałowiczora

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji