Nowy numer 46/2019 Archiwum

Midway raz jeszcze

Reżyser zrezygnował z banalnych wątków melodramatycznych, z jakimi mieliśmy do czynienia w dotychczasowych produkcjach na temat wojny na Pacyfiku.

Czy widzowie chcą jeszcze oglądać wojenne supergiganty? Czy sukces komercyjny „Dunkierki”, filmu, który zresztą daleko odszedł od konwencjonalnych produkcji poświęconych II wojnie światowej, był wyjątkiem? Wkrótce się przekonamy, bo na ekrany naszych kin wchodzi kolejna amerykańska superprodukcja podejmująca temat wojny z Japonią.

Podobnych filmów powstało w USA sporo, co zresztą nie dziwi, gdyż po raz pierwszy w swojej historii Stany Zjednoczone zostały zaatakowane na własnym terytorium. Szok, jaki wywołał atak na Pearl Harbor, można chyba porównać tylko z tym, co zdarzyło się 11 września 2001 roku, kiedy terroryści zniszczyli World Trade Center. W tym ostatnim ofiar, zarówno śmiertelnych, jak i rannych, było o wiele więcej.

„Tora! Tora! Tora!”, „Bitwa o Midway”, „Pearl Harbor” czy „Listy z Iwo Jimy” to najgłośniejsze z dotychczasowych filmów poświęconych wojnie na Pacyfiku. Swoją wersję wojennych zmagań nakręcili również Japończycy w filmie „Burza nad Pacyfikiem”, gdzie w roli kontradmirała Yamaguchi wystąpił Toshirō Mifune.

Emmerich nie kombinuje

Dostępne jest 15% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Dziennikarz działu „Kultura”

W latach 1991 – 2004 prezes Śląskiego Towarzystwa Filmowego, współorganizator wielu przeglądów i imprez filmowych, współautor bestsellerowej Światowej Encyklopedii Filmu Religijnego wydanej przez wydawnictwo Biały Kruk. Jego obszar specjalizacji to film, szeroko pojęta kultura, historia, tematyka społeczno-polityczna.

Kontakt:
edward.kabiesz@gosc.pl
Więcej artykułów Edwarda Kabiesza

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji