Nowy numer 46/2019 Archiwum

Kościół i naród

O właściwej relacji między narodem i Kościołem, naszej otwartości na innych oraz zestawieniu Polak–katolik mówi ks. prof. Piotr Mazurkiewicz.

Bogumił Łoziński: Plakat tegorocznego Marszu Niepodległości przedstawia pięść owiniętą różańcem. Jak Ksiądz Profesor ocenia takie połączenie?

Ks. prof. Piotr Mazurkiewicz: Zaciśnięta pięść była znakiem używanym przez Black Power, ruch na rzecz praw czarnej ludności w USA. Później został on zaadaptowany przez organizacje głoszące wyższość białej rasy. Różaniec jest więc domalowany do symbolu, który został zaczerpnięty z innego kontekstu niż religijny. Ponieważ plakat pojawił się przy okazji Święta Niepodległości, narzuca się pytanie o relację między narodem a religią w ujęciu katolickim oraz o to, kto ponosi główną odpowiedzialność za właściwe powiązanie tych dwóch elementów. W polskiej tradycji czynniki narodowy i katolicki są ze sobą bardzo mocno związane. Ostatecznie jednak to biskupi czuwali nad tym, aby owa relacja nie nabrała pogańskiego charakteru. Wystarczy wspomnieć kard. Stefana Wyszyńskiego czy Jana Pawła II, którzy przemawiali nie tylko w imieniu Kościoła, ale także w imieniu narodu.

Z perspektywy nauczania Kościoła ten plakat nie jest prawidłowy?

Odnośnie do jego symboliki wypowiedział się rzecznik episkopatu, stwierdzając, że różaniec jednoczy z Bogiem i bliźnimi i nie może być używany do wywoływania sporów. Jeśli intencje organizatorów marszu są szczere, to powinni przejąć się głosem rzecznika i pozytywnie zareagować. Każdemu zdarza się popełnić błąd i nie należy natychmiast zakładać, że wynika on ze złej woli. Czasem jest to kwestia niewiedzy czy braku wyobraźni. Jeśli organizatorzy mają dobrą wolę, to nie powinni mieć problemów ze skorygowaniem błędu.

Dostępne jest 15% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Bogumił Łoziński

Zastępca redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Polska”.
Pracował m.in. w Katolickiej Agencji Informacyjnej jako szef działu krajowego, oraz w „Dzienniku” jako dziennikarz i publicysta. Wyróżniony Medalem Pamiątkowym Prymasa Polski (2006) oraz tytułem Mecenas Polskiej Ekologii w X edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni środowisku” (2009). Ma na swoim koncie dziesiątki wywiadów z polskimi hierarchami, a także z kard. Josephem Ratzingerem (2004) i prof. Leszkiem Kołakowskim (2008). Autor publikacji książkowych, m.in. bestelleru „Leksykon zakonów w Polsce”. Hobby: piłka nożna, lekkoatletyka, żeglarstwo. Jego obszar specjalizacji to tematyka religijna, światopoglądowa i historyczna, a także społeczno-polityczna i ekologiczna.

Kontakt:
bogumil.lozinski@gosc.pl
Więcej artykułów Bogumiła Łozińskiego

 

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji