Nowy numer 17/2024 Archiwum

A skąd wiesz, co będzie?

„Czego pan jeszcze nie robił?” – zapytał dziennikarz. „Jeszcze nie umarłem” - łobuzersko uśmiechnął się olimpijczyk. Kilka dni później przeczytałem: „Władysław Komar zginął w wypadku”.

Jeżeli nie ma Boga, masz prawo się zamartwiać. Masz prawo się zamartwiać, jeśli nie jest wszechmocny. Ale jeśli jest tak, jak szepczemy w pierwszym zdaniu Credo („wierzę w Boga Ojca wszechmogącego”) to znaczy, że panuje absolutnie nad wszystkim. Jest, dosłownie, Panem sytuacji.

„Nie troszczcie się o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie”. ‒ przypominał Jezus. Skąd wiesz, co zdarzy się jutro? Podobno można rozśmieszyć Najwyższego, zdradzając mu plan naszego tygodnia.

Pamiętam to jak dziś. „Czego pan jeszcze nie robił?” – zapytał słynny telewizyjny wampir Wojciech Jagielski mistrza olimpijskiego Władysława Komara. A ten z uśmieszkiem odparował: „Jeszcze nie umarłem”. Kilka dni później, 17 sierpnia 1998 media podały informację o tym, że zginął w wypadku samochodowym.

Skąd wiesz, co będzie? Widziałem jak rozwiązywał nierozwiązywalne. Ten, który jest Panem Kościoła i świata potrafi w okamgnieniu zmienić bieg rzeczy. „Czyż nie mówicie: Jeszcze cztery miesiące, a nadejdą żniwa? Oto powiadam wam: Podnieście oczy i popatrzcie na pola, jak bieleją na żniwo” (J 4, 35). Wedle wiedzy rolników i praw rządzących przyrodą do żniw pozostały cztery miesiące. Jezus patrzący z perspektywy Królestwa mówi:  „To już!”.

„Anioł Boży, który szedł na przedzie wojsk izraelskich, zmienił miejsce i szedł na ich tyłach. Słup obłoku również przeszedł z przodu i zajął ich tyły, stając między wojskiem egipskim a wojskiem izraelskim. I tam był obłok ciemnością, tu zaś oświecał noc”.

Bóg zmienia cień w światłość. Wykonuje ten manewr w mgnieniu oka.
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza