Nowy numer 46/2019 Archiwum

Nagonka na nowego konsultanta krajowego ds. genetyki klinicznej

"Gazeta Wyborcza" bije na alarm - prof. Andrzej Kochański został konsultantem krajowym ds. genetyki klinicznej. Tytuł tekstu to zarazem tytuł winy: "Z Ordo Iuris i Episkopatu do Ministerstwa Zdrowia". Dalej następuje jego precyzacja: "Przeciwnik aborcji, awaryjnej antykoncepcji i in vitro został właśnie konsultantem krajowym ds. genetyki klinicznej".

No jasne: poglądy naukowe profesora nam się nie podobają, więc odmawiamy mu prawa do zajmowania stanowisk publicznych. Jest ekspertem episkopatu - nie może pracować dla rządu. Czysta cenzura. Nagonka. Nie pierwsza zresztą. Pierwszą - z udziałem "Gazety Wyborczej" - urządził na niego w 2013 r. ówczesny minister zdrowia. Bartosz Arłukowicz domagał się od Polskiej Akademii Nauk, by odcięła się od swego pracownika.

A że prof. Kochański ma na swoim koncie błyskotliwą karierę naukową - to już pryszcz. Że otrzymał nagrodę Dyrekcji Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego PAN dla najmłodszego habilitanta Instytutu - to nieważne. Że w wieku zaledwie 42 lat został "belwederskim" profesorem - to też nieważne. Że z pracy w poradni genetycznej zna problemy rodziców i dzieci, także tymi poczętych in vitro - też nieważne.

Rozmawiałem dziś z prof. Kochańskim. Przyznał, że jest mu po ludzku bardzo przykro, że w takiej atmosferze będzie rozpoczynał swą pracę, ale nie od niego to zależy. Teraz jego największą troską jest poszerzenie dostępu pacjentów do poradni genetycznych. - Ona jest dramatycznie zła - podkreśla i dodaje, że jego pacjenci przyjeżdżają z drugiego końca Polski, terminy wizyt wyznaczana są za dwa lata. Poza tym, pacjenci opuszczający duży referencyjny ośrodek genetyczny wracają do różnych zakątków Polski, a tam brakuje dostatecznej pomocy. - Trzeba się z tym zmierzyć - mówi prof. Kochański.

Profesorze, niech Pan nie rezygnuje. Potrzebujemy pana. Nie się Pan nie da zastraszyć.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jarosław Dudała

Redaktor serwisu internetowego gosc.pl

Dziennikarz, z wykształcenia prawnik, były korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej w Katowicach. Współpracował m.in. z Radiem Watykańskim i Telewizją Polską. Od roku 2006 r. pracuje w „Gościu Niedzielnym”. Jego obszar specjalizacji to problemy z pogranicza prawa i bioetyki. Autor reportaży o doświadczeniach religijnych.

Kontakt:
jaroslaw.dudala@gosc.pl
Więcej artykułów Jarosława Dudały

 

Zobacz także

 • Dremor_
  30.10.2019 17:52
  Dremor_
  Ciekawe, czy gdyby konsultantem został zasłużony profesor o poglądach skrajnie lewicowych, to Gość Niedzielny też by mówił o "nagonce", czy sam by w niej brał udział? Konsultant do spraw genetyki ma być czlowiekiem, który służy wszystkim obywatelom, a nie ideologiem z lewej, czy prawej strony.
  doceń 17
 • Dremor_
  30.10.2019 19:27
  Dremor_
  Nawiązując jeszcze do tego, że Andrzej Kochański ma osiągnięcia naukowe. Nominowany przez PiS do RPP profesor Łon też niby ma osiągnięcia naukowe i jest specjalistą od giełdy, ale w jego pracy tego nie widać. Zamiast tego zajmuje się przepowiedniami fatimskimi i żywotem św. Moniki. Ten przykład pokazuje, że ideologiczne elity PiS nie są dobrym wyborem dla kraju.
  doceń 13
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji