Nowy numer 32/2020 Archiwum

Idę tańczyć

Konający Badeni zapytał przeora: „Chcę być posłuszny. Czy mogę już odejść?”, a potem westchnął: „Dziś wieczorem nastąpią zaślubiny… Wszystko przygotowane… Idę tańczyć”. I poszedł.

Pamiętam tego gościa. Przyszedł przed laty na spotkanie wspólnoty i na dzień dobry zaczął jęczeć. Że wszystkiego ma dość, że chciałby już spokojnie umrzeć, wyciągnąć nogi. W czasie modlitwy ktoś przeczytał fragment Listu do Rzymian: „Jeżeli bowiem żyjemy, żyjemy dla Pana; jeżeli zaś umieramy, umieramy dla Pana”. Pamiętam jęk zawodu tego faceta: „Cholera, to już człowiek nie może nawet w spokoju dla siebie umrzeć?”.

Śmierć należy do Pana. Piszę to, czytając newsa: „Kelly jest fizycznie zdrowa, ale chce eutanazji, bo czuje się brzydka. Na oczach belgijskich mediów rozgrywa się kolejny dramat cywilizacji śmierci…” I tak dalej.

Bardzo poruszyła mnie sobotnia opowieść o. Adama Szustaka, który na warszawskim Sercu Dawida wspominał odchodzenie o. Joachima Badeniego. Znałem ostatnie słowa dominikanina-arystokraty: „Dziś wieczorem nastąpią zaślubiny…. Wszystko przygotowane… Idę tańczyć”. Nie wiedziałem, że kwadrans wcześniej zapytał przeora krakowskiego klasztoru: „Zawsze chciałem być posłuszny. Czy mogę już odejść?”, a gdy ten poruszony odpowiedział: „Widzę, że już tu ojca nie zatrzymamy”, kilka chwil później odszedł tańczyć.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także