Nowy numer 07/2020 Archiwum

Zamienił stryjek Kukiza na Korwina

4 lata temu młodzież masowo głosowała na Kukiz’15. Teraz co piąty młody człowiek zagłosował na Konfederację.

Januszowi Korwin-Mikkemu udało się w tegorocznych wyborach parlamentarnych przejąć część politycznego majątku Pawła Kukiza. Z list Konfederacji Wolność i Niepodległość, której jednym z liderów jest właśnie Korwin-Mikke, startowało czterech byłych posłów Kukiz'15: Jakub Kulesza, Robert Skutecki, Jacek Wilk i Robert Winnicki. Dwóch z nich, Kulesza i Winnicki, zostało ponownie posłami. Ale Konfederacja przejęła nie tylko kilku posłów Kukiz’15, ale i największą liczbę jego wyborców.

Kukiz’15 i Konfederacja mają podobny profil polityczny. Obie starają się łączyć różne żywioły, m.in. narodowy i wolnorynkowy. W 2015 r. z list Kukiz’15 startowało wielu przedstawicieli Ruchu Narodowego i Kongresu Nowej Prawicy. Teraz wielu narodowców i wolnościowców wystartowało razem pod szyldem Konfederacji. I tak jak Kukiz’15 w 2015 r., Konfederacja w 2019 r. zdobyła poparcie przede wszystkim wśród młodych ludzi.

W rywalizacji o podobnego wyborcę z Pawłem Kukizem górą jest obecnie Janusz Korwin-Mikke. Czy były europoseł będzie skuteczniejszy w jego utrzymywaniu niż muzyk rockowy? Lider Kukiz’15 po 2015 r. systematycznie tracił posłów i wyborców. W jego klubie z 42 posłów na początku kadencji pozostało tylko 16 na jej końcu. Z prawie 9 proc. poparcia w wyborach parlamentarnych w 2015 r. Kukiz’15 zjechał do nieco ponad 3 proc. w wyborach europejskich w 2019 r. W końcu Paweł Kukiz postanowił wejść w koalicję z PSL a jego ruch zdobył 6 mandatów w nowym Sejmie.

Janusz Korwin-Mikke jest w trudniejszej sytuacji niż był Paweł Kukiz 4 lata temu. Lider partii KORWiN nie będzie mógł założyć klubu poselskiego. Koło, które stworzy Konfederacja, jest jeszcze bardziej niejednorodne niż klub ruchu Kukiz’15 w 2015 r. Pięciu posłów Konfederacji wywodzi się z Ruchu Narodowego, pięciu z partii KORWiN. Do tego jeszcze jest bardzo niezależny Grzegorz Braun. Nie ma więc gwarancji, że Konfederacja też nie rozpadnie się na mniejsze podmioty i nie roztrwoni poparcia społecznego.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Bartosz Bartczak

Redaktor serwisu gosc.pl

Ekonomista, doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach specjalizujący się w tematyce historii gospodarczej i polityki ekonomicznej państwa. Współpracował z Instytutem Globalizacji i portalem fronda.pl. Zaangażowany w działalność międzynarodową, szczególnie w obszarze integracji europejskiej i współpracy z krajami Europy Wschodniej. Zainteresowania: ekonomia, stosunki międzynarodowe, fantastyka naukowa, podróże. Jego obszar specjalizacji to gospodarka, Unia Europejska, stosunki międzynarodowe.

Kontakt:
bartosz.bartczak@gosc.pl
Więcej artykułów Bartosza Bartczaka

Zobacz także

 • MikołajTaczewski
  17.10.2019 16:49
  MikołajTaczewski
  Bardzo słaby artykuł.
  Przede wszystkim Konfederacja składa się z trzech ugrupowań, Janusz Korwin-Mikke jest liderem jednego z nich więc w najlepszym razie można pisać, o jednym z liderów Konfederacji.
  Po drugie, mocno wątpliwa jest teza, że elektorat Kukiza w nawiększej części przepłynął do Konfederacji. Wykluczyć tego nie można, ale bez stosownych badań na potwierdzenie, jest to zupełnie nieuprawnione twierdzenie. Być może został w domach, być może został przy PSLu, być może przepłynął zupełnie gdzie indziej. Z obserwacji własnych wiem, że osoby popierające K'15 często bardzo niechętne Konfederacji były.
  Nieprawdą jest również, że próbują łączyć podobne żywioły. Kukiz składał się od ludzi o poglądach od mocno socjalizujących, do wolnorynkowych, od lewa do prawa. Konfederacja jest czysto wolnorynkowa. Skutkiem tego oczywiście nieprawdziwe jest twierdzenie, że Koło Konfederacji będzie jeszcze bardziej niejednorodne niż Klub Kukiza.
  doceń 14
 • TomcioKarwowski
  28.11.2019 11:08
  Bartoszu Bartczak -brednie-. PAweł Kukiz -kukiz15- to bardziej ludowiec. Libertarianie KorwinaMikke tak jak ja nie użalają się nad ludem. (!)wiedzą(!) , ŻE W LIBERTARIANIŹMIE , gdy ruszy gospodarka lud nie będzie potrzebował socjalu , bo prosty człowiek sam będzie zarabiał na siebie.
  doceń 1
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji