Nowy numer 13/2024 Archiwum

Biskup z Amazonii: Poza Kościołem nikt tych ludzi nie broni

Synod Biskupów dla Amazonii jest na półmetku. Przez najbliższe dwa dni jego uczestnicy rozmawiać będą w małych grupach językowych, dyskutując nad konkretnymi propozycjami dotyczącymi nowych dróg Kościoła i ekologii integralnej.

„Dyskusje w grupach roboczych to bardzo konkretne konfrontacje. Rozmawiamy odważnie i otwarcie, podejmując realne problemy” – mówi brazylijski biskup Neri Josè Tondello, będący relatorem jednej z grup języka portugalskiego. Na terenie jego diecezji Juìna, w stanie Mato Grosso, doszło ostatnio do ataków grup kryminalnych na Indian, którzy domagali się przyznania praw do należących do nich ziemi. Jedna osoba została zabita a dziewięć rannych.

„Sytuacja jest bardzo poważna. Obecnie mam dwieście indiańskich rodzin, które są kontrolowane przez 30 uzbrojonych strażników w obawie, by nie zaczęły walczyć o swą ziemię. Niestety grupy przestępcze fałszują prawo własności i próbują usuwać rdzenną ludność z jej ziem. Poza Kościołem nikt tych ludzi nie broni” - podkreśla bp Josè Tondello.

"Podejmujemy tematy bardzo konkretne w czasie prac w małych grupach. W kontekście ekologii integralnej mówiliśmy o dramatycznych skutkach, jakie ma dla Amazonii nielegalna wycinka drzew i coraz większe pustynnienie tego obszaru, a także o szkodach, jakie powoduje powstawanie ogromnych elektrowni wodnych i kolejnych kopalni odkrywkowych – mówi Radiu Watykańskiemu bp Josè Tondello. – Nie myślę tu tylko o szkodach środowiskowych, ale także społecznych, o ludziach zmuszonych do migracji w poszukiwaniu źródła utrzymania, bo zaczyna np. brakować ryb. Tymi, którzy płacą najwyższą cenę, jak zwykle są najbardziej bezbronni i najubożsi. Stąd postulowaliśmy konieczność stworzenia Kościelnego Obserwatorium Praw Człowieka, by monitorować realny wpływ drapieżnej gospodarki na życie wyzyskiwanych ludów tubylczych. Zaproponowaliśmy, by każda diecezja miała swój komitet praw człowieka. Kiedy jechałem do Rzymu na synod moi ludzie prosili: «powiedz Papieżowi o naszych problemach i troskach. Jesteś naszym obrońcą». Staram się to robić. Synod nie rozwiąże wszystkich problemów, ale musimy zacząć od ekologii ludzkiej, czyli prawdziwej troski o człowieka, w ten sposób możemy pomóc Amazonii."

Bp Josè Tondello wskazuje, że trzeba zintensyfikować obecność Kościoła w Amazonii. Stąd dyskusja m.in. na temat święcenia żonatych mężczyzn i większego zaangażowania kobiet w pracę duszpasterską. „W mojej diecezji mam 700 katechistów, aż 650 z nich to kobiety” – podkreśla brazylijski hierarcha. Zauważa, że dyskusja jest wielokierunkowa i prezentuje wiele recept na temat przyszłości duszpasterstwa i misji Kościoła w Amazonii.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy