Nowy numer 42/2019 Archiwum

Pan Bóg tkwi w szczegółach

Te mozaiki dotykają serca Ewangelii. W świecie, który wypisuje na transparentach szydercze: „Piękno bawi świat”, o. Marko Ivan Rupnik wyjaśnia: „Kościół jest sercem świata, nawet jeśli świat nie dba o swoje serce”.

Przymykam oczy. Przywołuję obrazy. Witraże i freski Nowosielskiego w Wesołej, na których ziemia spotykała niebo. Pachnące woskiem cerkwie Podlasia, zielone pastwiska, baranki i feeria barw na mozaikach Rawenny. Rzymska bazylika Santa Maria in Trastevere, gdzie złote sklepienie muskał słodkawy dym kadzidła. I poruszające mozaiki o. Marko Ivana Rupnika w krakowskim sanktuarium św. Jana Pawła II.

Pięć czerwonych plamek

Ojciec Rupnik stał się sławny, gdy na zaproszenie Jana Pawła II ozdobił rzymską kaplicę Redemptoris Mater. Usytuowana w pałacach watykańskich, ze względu na wyjątkowe piękno okrzyknięta została „współczesną Kaplicą Sykstyńską”. Jej remont ruszył w 1996 r., z okazji 50-lecia kapłaństwa Karola Wojtyły, a wykorzystane w mozaikach miliony barwnych kamyczków pochodzą z miejsc, w których ginęli współcześni męczennicy. Gdy o. Rupnik oprowadzał papieża po odrestaurowanej kaplicy, powiedział: „Dzięki Bogu skończyliśmy”. Wówczas Jan Paweł II z błyskiem w oku rzucił: „Nie skończyłeś. To dopiero początek!”.

Jak bardzo prorocze były to słowa, można się przekonać, podziwiając ponad setkę przestrzeni liturgicznych zaprojektowanych przez Rupnika w krajach całego świata. Urodzony w 1954 r. Słoweniec jest dziś najbardziej utytułowanym twórcą mozaik na świecie. Jego dzieła znajdziemy m.in. w Lourdes, Fatimie, San Giovanni Rotondo i Madrycie.

Dostępne jest 13% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji