Nowy numer 42/2019 Archiwum

Piękni i mądrzy

Joanna Sokołowska-‑Gwizdka opowiada o starości, mamie i pamięci.

Barbara Gruszka-Zych: Mieszkasz w Stanach Zjednoczonych. Ludzie boją się tam starości?

Joanna Sokołowska-Gwizdka: Unikają określenia „stary”, mówią „dojrzały”. Słowo „stary” wydaje się uwłaczające, sugerujące, że starość to jakiś defekt. Kiedyś powiedziałam: old ­people, a słysząca to starsza pani poinstruowała, że mam mówić: seniorzy, ludzie dojrzali. Te określenia niosą przekaz, że odnoszą się do osób mających życiową wiedzę, mądrość.

Sama spotykałaś takich starszych mentorów?

Bardzo wielu! Mój internetowy magazyn „Culture Avenue” założyłam zainspirowana przez człowieka starszego – niedawno zmarłego w wieku 94 lat profesora i poetę Floriana Śmieję. Mimo że przekroczył dziewięćdziesiątkę, motywował mnie do jego założenia. Przeszukiwał internet pod kątem ciekawych autorów i tematów. A kiedy zaczęliśmy wydawać magazyn, wstawał o czwartej rano, ciekawy, co nowego się ukazało. I już o piątej otrzymywałam uwagi, że jest literówka albo żeby zmienić tytuł, bo może być źle zrozumiany. Podczas wakacji pisał: „Jestem pod płotem sąsiada, bo tylko tu jest zasięg”.

Czy mentorką jest też dla Ciebie Twoja mama?

Dostępne jest 16% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Barbara Gruszka-Zych

Dziennikarka działu „Kultura”.

W „Gościu Niedzielnym” od 1988 r. Reportażystka, poetka, krytyk literacki. Należy do: Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego oraz do Międzynarodowej Wspólnoty Ekumenicznej (IEF). Za cykl reportaży o tematyce społecznej otrzymała tytuł „Przyjaciel Ubogich Dzieci Miasta Katowice”, przyznany przez katowicki Dom Aniołów Stróżów. Za cykl reportaży o Polakach żyjących na Wschodzie w 2005 r. uhonorowana została nagrodą Polskie Pióro, przyznawaną przez Pomoc Polakom na Wschodzie. W 2005 r. otrzymała Nagrodę Kultury Miasta Czeladź (miasta rodzinnego). W 2009 r. – II nagrodę w konkursie Silesia Press za reportaż o pracowniku sonderkomando w Oświęcimiu. Była stypendystką wiedeńskiej fundacji „Janineum” (2002) i Fundacji Jana Pawła II w Rzymie (2003). Jest autorką kilkunastu książek poetyckich oraz dwóch zbiorów reportaży: „Mało obstawiony Święty. Cztery reportaże z Bratem Albertem w tle” i „Zapisz jako…”,  osobistego wspomnienia o Czesławie Miłoszu „Mój Poeta”, a także biografii Wojciecha Kilara „Takie piękne życie. Portret Wojciecha Kilara” i wywiadu rzeki z Krzysztofem i Elżbietą Zanussi „Życie rodzinne Zanussich. Rozmowy z Elżbietą i Krzysztofem”. Jej utwory zostały przetłumaczone na języki: rosyjski, litewski, białoruski, ukraiński, włoski, węgierski, francuski, niemiecki, angielski, arabski. Jej obszar specjalizacji to reportaże, obszerne wywiady z ludźmi kultury i sztuki (m.in. Josifem Brodskim, Czesławem Miłoszem, Wojciechem Kilarem, Adamem Zagajewskim, Ewą Lipską, Agnieszką Holland).

Kontakt:
barbara.gruszka@gosc.pl
Więcej artykułów Barbary Gruszki-Zych

 

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji