Nowy numer 42/2019 Archiwum

Przywracanie pamięci

W programie festiwalu znalazło się kilka filmów obrazujących prześladowania Kościoła katolickiego w krajach bloku sowieckiego.

Na tym festiwalu nagrody nie są najważniejsze, bo każdy z prezentowanych tu filmów wpisał się w jego przesłanie. Festiwal Filmowy „Niepokorni Niezłomni Wyklęci”, organizowany od lat w Gdyni, postawił sobie za cel przywracanie pamięci o często zapomnianych polskich bohaterach. Tych, którzy walczyli, ginęli, byli torturowani i więzieni za walkę o wolność i wiarę z dwoma totalitaryzmami.

Najlepsze dokumenty

11. edycję NNW wypełniły filmy opowiadające o polskiej drodze do wolności i dokumenty zagraniczne podejmujące podobne tematy dotyczące innych państw Europy Środkowo-Wschodniej. W tym roku po raz pierwszy odbył się konkurs międzynarodowy. Festiwal NNW to jednak nie tylko pokazy filmów, ale również spotkania i debaty nawiązujące do poruszanych w nich problemów.

Dostępne jest 11% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Dziennikarz działu „Kultura”

W latach 1991 – 2004 prezes Śląskiego Towarzystwa Filmowego, współorganizator wielu przeglądów i imprez filmowych, współautor bestsellerowej Światowej Encyklopedii Filmu Religijnego wydanej przez wydawnictwo Biały Kruk. Jego obszar specjalizacji to film, szeroko pojęta kultura, historia, tematyka społeczno-polityczna.

Kontakt:
edward.kabiesz@gosc.pl
Więcej artykułów Edwarda Kabiesza

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji