Nowy numer 41/2019 Archiwum

Indeksacja na indeksie

To klient ma decydować, czy opłaca mu się unieważnienie umowy z bankiem – orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Frankowicze triumfują.

Unijny Trybunał zajął się sprawą Justyny i Kamila Dziubaków. Już w maju br. rzecznik TSUE Giovanni Pitruzella sugerował wyrok korzystny dla kredytobiorców. Obecne orzeczenie potwierdziło te zapowiedzi. Wyrok będzie miał konsekwencje dla ok. 700 tys. Polaków, którzy wzięli kredyty hipoteczne w szwajcarskiej walucie.

Klauzula czasem legalna

Kredyty nazywane frankowymi to w większości tzw. kredyty indeksowane. Zasada jest taka: bank pożycza klientowi określoną kwotę w złotych, ale jednocześnie jest ona przeliczona na franki szwajcarskie. Raty płaci się w polskiej walucie. Wysokość całego kredytu i konkretnej raty zależy jednak od kursu szwajcarskiego pieniądza danego dnia. W styczniu 2015 r. gwałtownie on wzrósł, więc wysokość rat również poszybowała w górę. Wielu kredytobiorców, którzy przez kilka lat regularnie spłacali zadłużenie, nagle usłyszało, że ma do zapłaty więcej, niż pożyczyło. Powszechnym zjawiskiem było również to, że kurs franka nie był wyliczany na podstawie niezależnych wskaźników ekonomicznych. Obowiązywała tabela kursów, którą bank ustalał sam.

Dostępne jest 14% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL