Nowy numer 42/2019 Archiwum

Własnym szlakiem

Kornel Morawiecki był może ostatnim romantykiem w polskiej klasie politycznej. Umiał oderwać się od bieżących kalkulacji i myśleć w kategoriach długiego czasu w polityce i historii.

Z pewnością nie będzie uchodził za synonim sukcesu politycznego. Chadzał własnymi drogami, często wbrew opinii publicznej, która jego wyborów nie podzielała. W tym sensie był politykiem wiernym własnym przekonaniom.

Urodził się w 1941 r. w Warszawie, ale dorosłe życie związał z Wrocławiem, gdzie studiował na Politechnice Wrocławskiej. Tam przeżył marzec 1968 r., uczestnicząc w demonstracjach studenckich. Kilka miesięcy później protestował przeciwko udziałowi jednostek Ludowego Wojska Polskiego w agresji na Czechosłowację. Na trwałe wszedł do środowisk opozycyjnych, współredagując „Biuletyn Dolnośląski”, który odegrał w tym regionie ważną rolę w sierpniu 1980 r. Włączył się w ruch Solidarności. Jesienią 1981 r. został delegatem na I Krajowy Zjazd NSZZ „Solidarność”. Wtedy go poznałem. Razem z historykiem dr. Adolfem Juzwenką, dzisiaj dyrektorem Ossolineum, oraz Antonim Lenkiewiczem, prawnikiem i późniejszym działaczem Solidarności Walczącej, tworzyli charakterystyczną grupę „wrocławskich trzech muszkieterów”. Morawiecki w czasie gorącej dyskusji na zjeździe wsparł posłanie do narodów Europy Wschodniej. Przekonywał, że niezależny ruch związkowy, jeśli ma przetrwać, musi szukać sojuszników na Wschodzie. Tego trzymał się później, organizując sieć kontaktów z różnymi środowiskami w Związku Sowieckim.

Dostępne jest 14% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski

Zastępca redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji