Nowy numer 17/2024 Archiwum

Komu zawdzięczamy przywiezienie czekolady do Europy?

Odpowiedź może niejednego zaskoczyć, ponieważ ziarna kakaowca przywiózł duchowny.

Jerónimo de Aguilar urodził się w Écija w Hiszpanii w 1489 roku. Był franciszkańskim duchownym, choć nie wiadomo czy był tylko bratem czy subdiakonem. Pojawiają się rożne informacje na ten temat. 

W 1511 roku wyruszył w kierunku San Domingo. Niestety z powodu bardzo złej pogody statek rozbił się, a część załogi dostała się do małej łódki, mając nadzieję na dotarcie na Kubę albo na Jamajkę. Prądy zaniosły ich do Quitana Roo - stan we wschodnim Meksyku (na Jukatanie).

Rozbitkowie zostali pojmani przez Majów, część miała być złożona w ofierze bogom, część uciekła, a część została niewolnikami. Oprócz Aguilara wśród pojmanych znajdował się Gonzalo Guerrero, który za wykazanie się męstwem został mianowany wodzem, a także otrzymał ofertę poślubienia córki jednego z dostojników. Wytatuował sobie ciało i przekuł uszy. Gdy 8 lat później Hernán Cortés chciał wyciągnąć go z niewoli, odmówił. Aguilar został wykupiony za "zielone kamienie", które Cortés przysłał jako okup.

Jerónimo był niewolnikiem Majów, choć był uznawany za część społeczności, ponieważ uczył się ich języka i zwyczajów. Ludność towarzyszyła mu na spotkaniu z Cortésem. Został jego tłumaczem. Ze względu na swoją znajomość języka Majów służył jako pomost do komunikacji z tubylcami, którzy mówili innymi językami. 

Historycy uważają, że to Jerónimo de Aguilar zarządził umieszczenie czekolady w ładunku przeznaczonym dla Hiszpanii. Hernán Cortés nazwał go „owocem z migdałami” i znał jego wartość odżywczą: „Ssąc go, możesz podróżować przez cały dzień bez zmęczenia i bez jedzenia”.

Ładunek dotarł do klasztoru Monasterio di Pietra w miejscowości Nuévalos. W tym czasie opatem był Antonio de Álvaro. Jerónimo de Aguilar przesłał mu przepis na przygotowanie ziaren kakaowych. Był rok 1534, gdy czekolada przybyła do Europy.

Odkrycie jej wartości energetycznej spowodowało, że na początku pozwalano ją spożywać w okresach postu. 

Pierwsza książka o czekoladzie została napisana przez jezuitów i opublikowano ją w 1609 roku w Meksyku.

« 1 »

Małgorzata Gajos

Redaktorka serwisu gosc.pl

Studiowała polonistykę (specjalność sztuki widowiskowe) i italianistykę na Uniwersytecie Wrocławskim. Ukończyła podyplomowe studia biblijne na Papieskim Wydziale Teologicznym. Jest świecką salezjanką współpracowniczką. Jej motto to hasło św. Jana Bosko: „Odpoczniemy w niebie”. A obszar specjalizacji to film i teatr.

Kontakt:
malgorzata.gajos@gosc.pl
Więcej artykułów Małgorzaty Gajos