Nowy numer 42/2019 Archiwum

Pielęgnowanie mózgu

O zaletach czytania dzieciom przez rodziców mówi prof. Barry Zuckerman.

Szymon Babuchowski: Ponad 30 lat temu zaczął Pan przepisywać dzieciom książki na receptę. Jaki związek ma czytanie ze zdrowiem?

Prof. Barry Zuckerman: Badania wykazują, że największy wpływ na zdrowie i długość życia człowieka ma czas trwania edukacji. Nie papierosy, nie otyłość – choć to też dwa bardzo ważne czynniki – tylko właśnie liczba lat kształcenia. Bo mózg należy pielęgnować. Tak jak dbamy o płuca, żołądek czy mięśnie po to, żeby człowiek mógł się rozwijać i był silny, tak samo ważne są rozmowa i czytanie. I tak jak szczepienia chronią nas przed infekcjami, tak czytanie chroni przed analfabetyzmem.

Ale dlaczego to właśnie lekarze mieliby zachęcać rodziców do czytania dzieciom?

Bo to są profesjonaliści, którzy najczęściej stykają się z dziećmi. Nie ma żadnego innego zawodu, który miałby tak częsty kontakt z małym dzieckiem. Pediatrzy są ekspertami w zakresie zdrowia, a w Stanach Zjednoczonych duży nacisk kładzie się na wczesne lata rozwoju dziecka. Program czytania maluchom obejmuje u nas dzieci do 5 lat – potem już pałeczkę przejmuje szkoła.

Jakie są reakcje na książki otrzymywane w gabinecie lekarskim?

Dostępne jest 13% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL