Nowy numer 09/2020 Archiwum

Prezydent Andrzej Duda nadał Kornelowi Morawieckiemu Order Orła Białego

Prezydent Andrzej Duda nadał, w uznaniu znamienitych zasług na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej i państwowej, Order Orła Białego Kornelowi Morawieckiemu - poinformowała w piątek na swych stronach internetowych Kancelaria Prezydenta.

"Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda nadał w uznaniu znamienitych zasług na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej i państwowej Order Orła Białego Kornelowi Morawieckiemu, działaczowi opozycji demokratycznej w PRL, przywódcy +Solidarności Walczącej+" - głosi piątkowy komunikat KPRP.

Kornel Morawiecki urodził się w 1941 roku, z wykształcenia jest fizykiem. Zasłynął przede wszystkim jako założyciel i przewodniczący "Solidarności Walczącej", organizacji, której głównym hasłem było odzyskanie niepodległości. Jest ojcem premiera Mateusza Morawieckiego.

W 1968 roku po raz pierwszy wystąpił przeciwko władzom PRL, uczestnicząc w wydarzeniach marcowych. W końcu lat 70. związał się z opozycją demokratyczną we Wrocławiu, był redaktorem drugoobiegowego "Biuletynu Dolnośląskiego". Po 1980 roku był działaczem "Solidarności" we Wrocławiu, a po wybuchu stanu wojennego ukrywał się.

W 1982 roku po rozłamie w podziemnej "Solidarności" stanął na czele "Solidarności Walczącej", która stała się najbardziej radykalną i bardzo mocno zakonspirowaną organizacją w latach 80, wydającą w podziemiu około 100 tytułów gazet i czasopism, realizującą audycje radiowe i organizującą demonstracje.

Kornel Morawiecki był przez lata 80. jednym z najbardziej poszukiwanych przez SB działaczem podziemia. Był też działaczem, któremu udało się najdłużej ukrywać - aresztowano go dopiero w listopadzie 1987. Ponieważ w tamtym czasie władze PRL nie chciały mieć więźniów politycznych, podstępem zmuszono Morawieckiego do wyjazdu za granicę.

Po kilku miesiącach potajemnie wrócił do kraju. Jako lider SW krytykował rozmowy Okrągłego Stołu, wzywał też do bojkotu kontraktowych wyborów 4 czerwca 1989. Jego ugrupowanie domagało się wtedy całkowicie wolnych wyborów.

Po 1990 roku stanął na czele Partii Wolności, krytycznie nastawionej do rzeczywistości III RP, m.in. do braku rozliczeń z komunizmem czy braku lustracji.

W 2010 roku startował w wyborach prezydenckich, a w 2015 roku został posłem, kandydując z list Kukiz'15. Był marszałkiem seniorem na pierwszym posiedzeniu Sejmu VIII kadencji. W 2016 roku odszedł z Kukiz'15 i założył ugrupowanie Wolni i Solidarni.

W wyborach 13 października 2019 jest kandydatem PiS w wyborach do Senatu w województwie podlaskim.

 

« 1 »
 • Dremor_
  27.09.2019 20:56
  Dremor_
  Istnieje niepisana zasada, że nie odznacza się osób podwójnie za to samo osiągnięcie. Kornel Morawiecki został już odznaczony za działalność niepodległościową Krzyżem Odrodzenia Polski. Ponownie odznaczenie Orderem Orła Białego jest więc nie na miejscu.
  doceń 7
 • Boka
  27.09.2019 21:35
  Pan Kornel Morawiecki nie jest postacią " z mojej bajki" , ale nie powiem ni jednego słowa sprzeciwu na tę decyzję . Pamiętam dokładnie PRL, byłem dorosłym człowiekiem, dlatego jeśli miałbym rzucić coś negatywnego w kierunku m.in. Michnika, Maciarewicza , Kuronia, Romaszewskiego, Wałęsy , Walentynowicz, itp. itd. i własnie Pana Kornela , to trzy razy się zastanowię. Takich oporów nie ma wobec bardzo odważnych aktualnie osobników , których działalności opozycyjnej w ówczesnych realiach nie odnotowano bądź urodzili się po 1975 r.
 • velario-new
  28.09.2019 00:27
  Ten order to kwintesencja PiS-owskiego myślenia o państwie i prawie. Urodziłem się po 1975 r., więc Kornel Morawiecki najbardziej kojarzy mi się z użyczeniem karty do głosowania klubowej koleżance posłance Małgorzacie Zwiercan, aby mogła zagłosować za niego podczas wyboru nowego sędziego TK. "Kornel Morawiecki pytany o tę sprawę powiedział: - Poprosiłem panią poseł, że muszę wyjść i żeby zagłosowała za mnie, a dopytywany stwierdził: - Uważam, że nic wielkiego się nie stało." (wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/592428,zarzuty-poslanka-malgorzata-zwiercan-glosowanie-na-dwie-rece.html). Posłance Zwiercan postawiono już zarzuty, bo sama zrzekła się immunitetu. Poseł Morawiecki aż tyle honoru nie miał. I dlatego właśnie dostał order.
 • dirk
  28.09.2019 11:31
  Największa rzecz - swego strachu mur obalić... Jakże niewielu z nas było na to stać. A żartów nie było, nie to co teraz. Zawód typu fizyk czy inne ścisłe i techniczne wybierali ludzie poszukujący prawdy której nie da się zmienić jakimś zarządzeniem czy przepisem takiej czy innej władzy. I gotowi się jej trzymkać,
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama