GN 42/2020 Archiwum

Zalesianki, do dzieła!

Znana aktorka prezeską Koła Gospodyń Wiejskich? Oczywiście, bo warto!

Urzędniczki w jednej z podwarszawskich gmin musiały mieć zdziwione miny, gdy w drzwiach biura stanęła Małgorzata Ostrowska-Królikowska i powiedziała: „Dzień dobry, chciałabym założyć Koło Gospodyń Wiejskich. Pomogą panie?”. I tak się zaczęło. Koło Gospodyń Wiejskich Zalesianki, którego aktorka jest prezeską, działa i coraz aktywniej włącza się w budowanie lokalnej społeczności. W dodatku z pięknym uśmiechem i na obcasach.

Początki

– Dwa lub trzy lata temu byliśmy z mężem Pawłem w niewielkiej miejscowości – w Horyńcu-Zdroju na południu Polski – opowiada Małgorzata Ostrowska-Królikowska. – Tam poznałam cudowne panie z lokalnego koła gospodyń wiejskich. Działaczki, kobiety aktywne, mimo że mają na co dzień mnóstwo obowiązków, znajdują czas, by spotykać się, podejmować wiele dobrych inicjatyw, ale też tworzyć grupę, mającą możliwość wpływania na lokalną władzę. Byłam zachwycona ich postawą, otwartością. Potem zgłębiłam temat i okazało się, że podobnych kół jest w Polsce wiele, a tysiące – jeśli nie dziesiątki tysięcy – kobiet na wsi aktywnie buduje rzeczywistość wokół siebie. Biorą odpowiedzialność za miejsca, w których żyją. Jednocześnie są wspaniałymi gospodyniami i matkami: pieką, gotują, wyszywają. Ale myli się ten, kto sądzi, że koła gospodyń wiejskich zajmują się wyłącznie robótkami ręcznymi czy darciem pierza.

Pani Małgorzata pomyślała wtedy o założeniu KGW w swojej miejscowości. Ale jak? Wymaga to przecież czasu i energii, a przy zawodzie aktorki i obowiązkach domowych trudno znaleźć wolną chwilę. – Sprawa nie dawała mi spokoju. Uświadomiłam sobie, że tam, gdzie mieszkamy od lat, w Zalesiu Górnym, które przecież nie jest miastem, żyje wiele rodzin, które znamy i lubimy. To tutaj wychowała się piątka naszych dzieci. Wiele zawdzięczamy temu miejscu. Na boisku, na którym 20 lat temu grał mój najstarszy syn Antek, teraz gra 11-letni Ksawery. Mijają lata, a boisko nadal jest… w dość opłakanym stanie. Może czas, bym i ja wzięła nieco odpowiedzialności za teren, na którym mieszkam? Zdałam sobie sprawę, że chciałabym dać coś z siebie lokalnej społeczności – tłumaczy. Może właśnie założyć Koło Gospodyń Wiejskich? – Popytałam wśród znajomych, mieszkanek i sąsiadek. Wiele było chętnych, więc zaczęłam działać…

Zalesianki

Kilka wizyt w urzędach, wiele rozmów z kobietami, sąsiadkami. I jest! Koło Gospodyń Wiejskich Zalesianki. – Ponieważ koła mogą się ubiegać o dofinansowanie w wysokości 3 tys. zł, postarałyśmy się o to. Dzięki tym pieniądzom udało się kupić potrzebne do działalności stoły, kuchenkę, czajnik – opowiada pani Małgorzata. – Wszystko trzymamy w naszej siedzibie, przedwojennej willi, którą dzielimy z innymi organizacjami i stowarzyszeniami. Bardzo mnie cieszy, że możemy się integrować, zbierać, działać. Współpracujemy z cudownymi, bardzo energicznymi seniorami i stowarzyszeniem wspierającym osoby niepełnosprawne. To ludzie, którym bardzo zależy na aktywności i rozwoju Zalesia.

Do KGW Zalesianki zapisało się kilkadziesiąt pań. Jednak szybko okazało się, że pierwszy zapał to nie to samo co regularne, konkretne działanie. Bo pomysły to jedno, ale ich realizacja oraz czas i energia, którą trzeba włożyć w działanie, to dużo bardziej wymagająca sprawa. – Część pań się wykruszyła, część towarzyszy nam niezbyt regularnie. Całe KGW opiera się więc na kilkunastu paniach najbardziej zaangażowanych i chętnych do pracy – uśmiecha się pani Małgorzata. – One są do tańca i do różańca, mają świetne pomysły i można na nich zawsze polegać – dodaje.

Panie spotykają się, kiedy czas pozwala, jednak starają się to robić regularnie. Gdy idą święta, wykonują ozdoby świąteczne, które potem sprzedają. – A pieniądze przydają się przy okazji organizowanych przez nas imprez. Na przykład na pierwszym zalesiańskim Dniu Sąsiada, który obchodziliśmy we wrześniu – dzieli się pani Małgorzata.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Agata Puścikowska

Dziennikarz działu „Polska”

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2006 r. redaktor warszawskiej edycji „Gościa”, a od 2011 dziennikarz działu „Polska”. Autorka felietonowej rubryki „Z mojego okna”. A także kilku wydawnictw książkowych, m.in. „Wojenne siostry”, „Wielokuchnia”, „Siostra na krawędzi”, „I co my z tego mamy?”, „Życia-rysy. Reportaże o ludziach (nie)zwykłych”. Społecznie zajmuje się działalnością pro-life i działalnością na rzecz osób niepełnosprawnych. Interesuje się muzyką Chopina, książkami i podróżami. Jej obszar specjalizacji to zagadnienia społeczne, problemy kobiet, problematyka rodzinna.

Kontakt:
agata.puscikowska@gosc.pl
Więcej artykułów Agaty Puścikowskiej

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także