Nowy numer 41/2019 Archiwum

Zalesianki, do dzieła!

Znana aktorka prezeską Koła Gospodyń Wiejskich? Oczywiście, bo warto!

Urzędniczki w jednej z podwarszawskich gmin musiały mieć zdziwione miny, gdy w drzwiach biura stanęła Małgorzata Ostrowska-Królikowska i powiedziała: „Dzień dobry, chciałabym założyć Koło Gospodyń Wiejskich. Pomogą panie?”. I tak się zaczęło. Koło Gospodyń Wiejskich Zalesianki, którego aktorka jest prezeską, działa i coraz aktywniej włącza się w budowanie lokalnej społeczności. W dodatku z pięknym uśmiechem i na obcasach.

Początki

– Dwa lub trzy lata temu byliśmy z mężem Pawłem w niewielkiej miejscowości – w Horyńcu-Zdroju na południu Polski – opowiada Małgorzata Ostrowska-Królikowska. – Tam poznałam cudowne panie z lokalnego koła gospodyń wiejskich. Działaczki, kobiety aktywne, mimo że mają na co dzień mnóstwo obowiązków, znajdują czas, by spotykać się, podejmować wiele dobrych inicjatyw, ale też tworzyć grupę, mającą możliwość wpływania na lokalną władzę. Byłam zachwycona ich postawą, otwartością. Potem zgłębiłam temat i okazało się, że podobnych kół jest w Polsce wiele, a tysiące – jeśli nie dziesiątki tysięcy – kobiet na wsi aktywnie buduje rzeczywistość wokół siebie. Biorą odpowiedzialność za miejsca, w których żyją. Jednocześnie są wspaniałymi gospodyniami i matkami: pieką, gotują, wyszywają. Ale myli się ten, kto sądzi, że koła gospodyń wiejskich zajmują się wyłącznie robótkami ręcznymi czy darciem pierza.

Dostępne jest 16% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Agata Puścikowska

Dziennikarz działu „Polska”

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2006 r. redaktor warszawskiej edycji „Gościa”, a od 2011 dziennikarz działu „Polska”. Autorka felietonowej rubryki „Z mojego okna”. A także kilku wydawnictw książkowych, m.in. „Wojenne siostry”, „Wielokuchnia”, „Siostra na krawędzi”, „I co my z tego mamy?”, „Życia-rysy. Reportaże o ludziach (nie)zwykłych”. Społecznie zajmuje się działalnością pro-life i działalnością na rzecz osób niepełnosprawnych. Interesuje się muzyką Chopina, książkami i podróżami. Jej obszar specjalizacji to zagadnienia społeczne, problemy kobiet, problematyka rodzinna.

Kontakt:
agata.puscikowska@gosc.pl
Więcej artykułów Agaty Puścikowskiej

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji