Nowy numer 44/2020 Archiwum

Kość zgody

Kości Piotra spoczną obok kości jego brata ‒ Andrzeja. To gest, o którym nie śniło się podzielonym od 965 lat chrześcijanom.

Zajęci lokalnymi gierkami i katolicko-katolicką wojną podjazdową mogliśmy przeoczyć niezwykle ważne wydarzenie, które w rzeczywistości dialogu i pojednania wykracza poza kurtuazję, dyplomację i grzecznościową wymianę korespondencji. Kilka dni temu papież napisał list do ekumenicznego patriarchy Konstantynopola Bartłomieja. Wyjaśniał w nim motywy ofiarowania mu przed trzema miesiącami fragmentów relikwii św. Piotra. „Ta myśl przyszła do mnie od Ducha Świętego, który na wiele sposobów skłania chrześcijan do odzyskania pełnej komunii” – wyjaśnił Franciszek.

Duchowy zwierzchnik prawosławia otrzymał w czerwcu dziewięć fragmentów kości św. Piotra, które odkryto w 1952 r. w niszy pod bazyliką św. Piotra. Paweł VI przechowywał je w swej prywatnej kaplicy.

„Byłoby bardzo znaczące, gdyby fragmenty relikwii apostoła Piotra zostały umieszczone obok relikwii apostoła Andrzeja, czczonego jako niebiański patron Kościoła Konstantynopola” – napisał Franciszek.

To Bartłomiej jako pierwszy od 1054 roku duchowy przywódca prawosławia przyleciał na inaugurację pontyfikatu Biskupa Rzymu.

To krok milowy czy zwykła dyplomacja? – zapytałem przed dwoma tygodniami o. Adama Strojnego ze wspólnoty Chemin Neuf, doktora teologii ze specjalizacją w eklezjologii ekumenicznej. „Proroczy gest ‒ odpowiedział ‒ Takim była też prośba Franciszka do Bartłomieja o błogosławieństwo i pobłogosławienie posiłku przy ich braterskim spotkaniu przy jednym stole”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także