Nowy numer 44/2020 Archiwum

Fundusz Trójmorza dysponować będzie 3-5 mld euro

Fundusz Trójmorza, z którego finansowane będą inwestycje infrastrukturalne w Krajach Europy Środkowo - Wschodniej docelowo dysponować będzie 3-5 mld euro - powiedziała w czwartek prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Beata Daszyńska-Muzyczka. Zaznaczyła, że pierwsze projekty mogą ruszyć w I kw. 2020 r.

"Fundusz Trójmorza ma być międzynarodowym instrumentem finansowym uzupełniającym środki unijne w latach 2021-2027, a także środki budżetowe 10 krajów Europy Środkowo-Wschodniej" - wskazała prezes BGK. Celem funduszu - jak zaznaczyła - jest budowa infrastruktury transportowej, logistycznej, energetycznej i cyfrowej.

"Poszczególne inwestycje krajów Trójmorza są za małe, żeby przyciągnąć kapitał, dlatego postanowiliśmy stworzyć wspólną strategię inwestycyjną i wspólny wehikuł finansowy" - powiedziała Daszyńska-Muzyczka. Zaznaczyła, że potrzeby inwestycyjne regionu szacowane są na 570 mld euro a środki, które przeznaczyła Komisja Europejska na ten cel w przyszłej perspektywie budżetowej są niewystarczające. "Przy 6 mld euro rocznie, które KE przeznaczyła na inwestycje dla Trójmorza, ta część Europy dogoni kraje zachodnie za 100 lat" - wskazała.

Pod koniec maja tego roku nastąpiło podpisanie aktu założycielskiego Funduszu Trójmorza, a 17 lipca odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Nadzorczej Funduszu. Drugie planowane jest na 11 października.

Prezes BGK zaznaczyła, że fundusz ma być przedsięwzięciem komercyjnym, które ma przynosić zyski udziałowcom, w tym funduszom emerytalnym.

Pytana o to, jaka ma być forma finansowania przez fundusz inwestycji, powiedziała, że "będzie on przejmował udziały w poszczególnych przedsięwzięciach".

Na razie w puli, którą dysponuje fundusz jest 500 mln euro wyłożone przez Bank Gospodarstwa Krajowego i rumuński Exim Bank. Z wstępnych wyliczeń inicjatorów instrumentu wynika, że za rok fundusz będzie dysponować ok. miliardem euro, a docelowo ma to być 3-5 mld euro.

Obecnie - jak zaznaczyła - trwa proces wyboru firmy zarządzającej funduszem. "Zależy nam na tym, żeby była to międzynarodowa grupa menadżerów mająca bardzo duże doświadczenie w tego typu przedsięwzięciach" - powiedziała. Dodała, że to zarządzający funduszem będą typowali projekty do realizacji.(PAP)

autor: Ewa Wesołowska

ewes/ dym/

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama