Nowy numer 23/2020 Archiwum

"Jeśli ktoś ma głęboko zakorzenione skłonności homoseksualne, to nie powinien być w seminarium duchownym"

- Kryteria Kościoła są tu bardzo jasne. Dokumenty Stolicy Apostolskiej mówią, że jeśli ktoś ma głęboko zakorzenione skłonności homoseksualne, to nie powinien być w seminarium duchownym - powiedział w wywiadzie dla KAI ks. Wojciech Wójtowicz, przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych.

Pytany jak należy rozumieć homoseksualizm „głęboko zakorzeniony”, ks. Wójtowicz odpowiada - powołując się na opinie psychologów i seksuologów - że „praktyki natury homoseksualnej, które nie są jednorazowe oraz wykraczają poza ramy incydentalnego, niechcianego czy nieoczekiwanego zdarzenia, to pierwszy, mocny argument do uznania tej skłonności za głęboko zakorzenioną. Wstępnym kryterium oceny są więc mechanizmy utrwalenia”.

Przewodniczący Konferencji Rektorów wyjaśnia ponadto, że „doświadczenie przekonuje, że osoby o utrwalonej tendencji homoseksualnej, potwierdzonej praktyką, nie są zdolne do życia w celibacie". Dodaje, że "inaczej jest, gdy chodzi o osoby mające lęki, dylematy czy napięcia w tej sferze, zwłaszcza w okresie rozwojowym, na etapie dojrzewania do pełnej identyfikacji”.

Dodaje, że „takie kwestie powinny zostać podjęte już na wstępnym etapie rozeznawania powołania, w szczerej, pełnej szacunku rozmowie rektora i kandydata”. Przytacza też stanowisko papieża Franciszka, który podkreśla, że droga powołania do kapłaństwa i życia w celibacie nie jest drogą dla osób homoseksualnych.

Ks. Wójtowicz informuje o nacisku jaki obecnie przywiązuje się do kształtowania dojrzałości w dziedzinie seksualnej w trakcie formacji w polskich seminariach duchownych. Wyjaśnia, że bardzo silny akcent położony jest na tę sferę już w pierwszym, propedeutycznym roku formacji.

„Korzystamy z szansy - wyjaśnia odwołując się do doświadczeń WSD w Koszalinie - jaką stanowi rok wstępny. W zespole ludzi pracujących na tzw. propedeutyku jest ojciec rodziny, doktor nauk medycznych kilku specjalizacji, także tej z seksuologii, który prowadzi zajęcia nt. dojrzałej, wolnej od uzależnień męskości. Mamy też panią psychiatrę, matkę rodziny, która prowadzi warsztaty o różnicach w przeżywaniu płciowości, w sposobach komunikowania się, ucząc tym samym odpowiedzialnych relacji z kobietami. Prowadzone są też warsztaty rozwoju osobowościowego o znacznie szerszym charakterze”.

« 1 2 »
 • Dremor_
  19.09.2019 17:03
  Dremor_
  A teraz zastanówmy się jak wiele z tych problemów jest sztucznie wywołanych przez celibat i jak wiele z nich można wyeliminować znosząc wymóg bezżenności księży. I jednocześnie ile można na tym zyskać.
 • Tomaszszcz
  19.09.2019 19:25
  Benedykt XVI zakazal przyjmowania do seminariow mlodych ludzi o sklonnosciach homo! Wiec czemu nadal sa przyjmowani! Czy rektorzy seminariow sa madrzejsi niz Papiez ?
 • snakeinweb
  19.09.2019 21:50
  Bardzo ciekawy artykuł, z którym się w pełni zgadzam. Przy czym jedno pytanie mi nieci zakiełkowało w umyśle, a dotyczy to "zakorzenionego homoseksualizmu". Zrozumiałem to w ten sposób, że jest to osoba, która nie potrafi zapanować nad swoją nadpobudliwością seksualną, a więc nie jest zdolna do podporządkowania się rygorom celibatu. Tyle, że ta przypadłość może też dotyczyć osób heteroseksualnych (brak zdolności opanowywania własnej nadpobudliwości seksualnej). Czy takie osoby nie powinny również być z zasady wykluczane ze stanu duchownego? Zagrożenia są przecież w obu przypadkach podobne, chociaż przyznam, że homoseksualizm jest o tyle groźniejszy, że kapłani (lub adepci) działają częściej w zamkniętych środowiskach męskich (seminaria, zakony, hierarchia kościelna).
  doceń 10
 • jurek
  20.09.2019 08:20
  jurek
  Jak zwykle brak jednoznacznosci. Problemem tylko jest miarkowanie "glębokiego zakorzenienia"? Zawsze ktoś powie, że jego homoseksualizm dostatecznie "głeboko", czy jednak troche płyciej niz głęboko "zakorzeniony".
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama