Nowy numer 03/2020 Archiwum

Animowane mądrości

Które bajki można włączyć dziecku nie tylko bez obaw, że zaszkodzą, ale także z nadzieją, że przyniosą wychowawczą korzyść?

Pamiętnik Florki

prod. Polska

Jedyny w tym zestawieniu rodzimy serial różni się nieco typem animacji od zachodnich produkcji. Bardzo oryginalne rysunki zainspirowane zostały ilustracjami Jony Jung do popularnej serii książek Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel. W „Pamiętniku Florki” obserwujemy świat z perspektywy małej ryjówki, która nie dowierza do końca tłumaczeniom dorosłych, chce wszystko sprawdzić sama, a wynik doświadczeń zapisuje w swoim pamiętniku. Jest trochę jak filozof, który dziwi się światu, uczy się nazywać rzeczy i radzić sobie z emocjami. Tematyka poszczególnych odcinków koncentruje się wokół zjawisk przyrody albo rodzinnej codzienności. Pomaga dzieciom zmierzyć się z sytuacjami, które mogą je spotkać, np. z pojawieniem się na świecie rodzeństwa.

Mądre, osadzone w realiach dawnej brytyjskiej kolei opowieści z morałem, uczące, jaką wartość ma przyjaźń i jak pokonywać własne słabości. Pierwotny pomysł, by ożywić na ekranie zdalnie sterowane modele lokomotyw i wagonów, okazał się strzałem w dziesiątkę. Do tej pory w 21 seriach powstało aż 512 odcinków tej produkcji. Obecnie filmy są animowane komputerowo, ale to, co najistotniejsze, nie zmieniło się: wszystkie maszyny mają twarze, a co za tym idzie – cechy ludzkie; zarówno zalety, jak i wady. Dzieci świetnie wczuwają się w przygody Tomka i przyjaciół, ale i dla dorosłych oglądanie jest frajdą, bo kolejowy świat został tu stworzony z ogromną dbałością o detale, dużo większą niż w opartym na nieco podobnym koncepcie „Stacyjkowie”.

Trojaczki

prod. Francja

Serial opowiada historię dwóch małych chłopców i jednej dziewczynki. Nierozłączne trojaczki mieszkają w Paryżu, o czym informuje nas widoczna za oknem wieża Eiffla. Niby podobni do siebie, a jednak każdy trochę inny – różnią się typem wrażliwości i zainteresowaniami. Choć czasem się kłócą, zawsze mogą na sobie polegać. A gdy już nie umieją się pogodzić, do akcji wkracza mama, która dzięki swojej mądrości i opanowaniu rozstrzyga spór. W tej rodzinie z bliżej nieznanego powodu brakuje ojca (w niektórych odcinkach pojawia się natomiast dziadek), ale w końcu w życiu też się tak czasem zdarza. Trojaczki mają marzenia takie jak większość dzieci: chcą mieć psa, stać się dużym, pobić kolejny rekord. Jednak dzięki ich bogatej wyobraźni zderzenie z nawet najbardziej prozaicznym problemem okazuje się przygodą. •

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama