Nowy numer 43/2020 Archiwum

Niezwykła opera z okazji 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Japonią i Polską

W opowieść o japońskiej misji do Europy i prześladowaniach tamtejszych katolików w XVI w. pojawi się postać... św. Maksymiliana Kolbe!

"Zapomniani chłopcy - wysłannicy Ery Tensho do Europy" to opera stworzona przez japońskiego twórcę Eduardo Ishitę na początku lat 90. XX w. Opowiada historię młodych Japończyków, ucznów Franciszka Ksawerego, wysłanych w XVI w,. z Nagasaki z misją do Europy, aby opowiedzieć o rozpoczęciu misji chrystianizacyjnej w Kraju Kwitnącej Wiśni. W Europie doświadczają gościnności, zostają przyjęci m.in. przez papieża. Jednak, gdy po 8 latach wracają do swojej ojczyzny, okazuje się, że cesarz wydał dekret zakazujący szerzenia wiary w Jezusa Chrystusa i rozpoczęła się era prześladowań chrześcijan. 

Różne losy bohaterów opery pokazują dramatyczną sytuację młodego, japońskiego Kościoła. Jeden z mężczyzn umiera z przepracowania na skutek prześladowań w Nagasaki, inny zostaje wygnany do Macau, gdzie umiera. Kolejnemu nie udaje się sprostać cierpieniom i porzuca wiarę. Ostatni z bohaterów ponosi męczeńską śmierć.

Opera została dotąd wystawiona 138 razy, w tym 25 razy w Europie, jednak nigdy dotąd w Polsce. Teraz będzie okazja obejrzeć to dzieło w kościele p. w. św. Maksymiliana Kolbego w Oświęcimiu, 22 września o godzinie 14. Co interesujące, do scenariusza zostanie wprowadzona nowa postać - narrator w osobie właśnie św. Maksymiliana Kolbego, który również był związany z japońskim miastem Nagasaki. Bilety kosztują 60 zł normalny i 40 zł. ulgowy.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama